„Naród, który traci pamięć,
traci swoją tożsamość”
Jan Paweł II
11 listopada to największe święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To piękne święto jest okazją do oddania hołdu twórcom niepodległego państwa polskiego Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu oraz Wincentowi Witosowi. Od prawie wieku na pamiątkę odzyskania niepodległości postawiono w Polsce wiele pomników. Jednym z nich jest krzyż niepodległościowy w Załużu. Został on wzniesiony w 1928r. dzięki staraniom mieszkańców wsi. Przez lata otoczony był opieką Oddziału Związku Strzeleckiego oraz mieszkańców. Z upływem czasu uległ on spękaniu i konieczne stały się zabiegi konserwatorskie. Przy zaangażowaniu środków Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Samorządu Gminy Lubaczów w 2009 roku dokonano jego renowacji.
Od tej daty corocznie odbywają się przy nim uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. W roku jubileuszu miały one szczególną oprawę.
Uroczystość rozpoczęto rankiem przy krzyżu niepodległościowym, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z miejscowymi harcerzami. Po przywitaniu i wprowadzeniu, modlitwę za ojczyznę poprowadził ks. Tadeusz Maciejko – Proboszcz Parafii pw. Opieki Matki Bożej.
Kolejnym punktem wydarzenia była ceremonia złożenia przy pomniku wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje reprezentujące:
Następnie głos zabrał Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów wspominając o historii odrodzenia się państwa polskiego oraz wydarzeniach zainicjowanych przez Samorząd Gminy wpisujących się w Obchody Jubileuszowe, w które licznie angażują się mieszkańcy gminy Lubaczów. Podkreślił także jak ważnym elementem było wykonanie utwardzenia placu kostką brukową przy posesji na której usytuowany jest pomnik, gdzie uczestniczy uroczystości będą mogli się gromadzić.
W dalszej kolejności uczestnicy udali się do kościoła by uczestniczyć w ceremonii i poświęceniu tablicy pamiątkowej Jubileuszu Odzyskania Niepodległości na frontonie kościoła. Aktu odsłonięcia dokonała Pani Joanna Rudnik – emerytowana nauczycielka przy współudziale miejscowych harcerzy. Poświęcenia dokonał ks. biskup Mariusz Leszczyński, który przewodniczył Mszy św. za Ojczyznę oraz wygłosił homilię. Bezpośrednio po Mszy Św. zebrani obejrzeli ujmujący spektakl „Dla Niepodległej” wystawiony przez Teatr Młodych z Załuża, przygotowany przez Jolantę Szczerbinin.
„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” – wspólnie wyśpiewane słowa Roty wybrzmiały w tym uroczystym dniu jak święta obietnica.
Na zakończenie ks. biskup zaprezentował odezwę do ludu, która przed 100-laty oznajmiała odzyskanie niepodległości.
GOK