Liczne grono sympatyków twórczości prof. Stanisława Niciei zgromadziło się w środowy wieczór, 19 grudnia b.r. w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym „Pastorówka” w Podlesiu.
Profesor Stanisław Nicieja jest z wykształcenia historykiem, historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym redaktorem Uniwersytetu Opolskiego oraz autorem licznych publikacji na temat Kresów Wschodnich.
Głównym tematem spotkania autorskiego była promocja cyklu opowieści pt. „Kresowa Atlantyda. Historie i mitologia miast kresowych”. Do tej pory na rynku wydawniczym ukazało się 12 tomów z 24 planowanych przez autora. Podczas wizyty w Pastorówce, zaproszony gość opowiadał o swojej długoletniej fascynacji Kresami oraz o inspiracjach czerpanych do pisania. Ten jakże intrygujący wieczór autorski był niezwykłą podróżą w czasie po utraconych miastach i miasteczkach Kresowych. Jednak jak podkreślał prof. Stanisław Nicieja, historia Kresowej Atlantydy to nie tylko dzieje miast, ale przede wszystkim wpisane w nie losy pojedynczych ludzi, tych wybitnych i tych zwyczajnych, stawianych w życiu przed trudnymi wyborami. Spotkanie wzbogacone było filmem dokumentalnym o Truskawcu – słynnym przedwojennym uzdrowiskiem, jednym z trzech najważniejszych obok Ciechocinka i Krynicy. To tutaj odbywały się ważne spotkania ludzi kultury i sztuki. Po filmie była również możliwość zadawania pytań oraz nabycie książek wraz z autografem Profesora.
Gmina Lubaczów od wielu lat jest organizatorem różnych wydarzeń promujących kulturę Kresów Wschodnich. Jednym z nich jest Festiwal Dziedzictwa Kresów. Wielokrotnie jego gośćmi byli znawcy tematyki kresowej m.in. Pan Tomasz Kuba Kozłowski i Pan Mariusz Olbromski.
Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej