W ramach realizacji projektu „Biblioteka Lokalnym Centrum Historii mieszkańców Gminy Lubaczów” w ostatnim tygodniu odbyły się dwa wydarzenia przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną.
W Domu Kultury w Krowicy Samej przygotowano prezentację multimedialną w oparciu o zgromadzone zdjęcia i fotografie rodzinne z lat 30-tych i 40-tych ubiegłego stulecia. Motywem tego spotkania były obrzędy i zwyczaje towarzyszące ceremonii weselnej. Miejscowe seniorki Pani Anna Pukas oraz Eugenia Furgała opowiedziały o zaślubinach oraz zaprezentowały przyśpiewki jakie towarzyszyły „weselu krowickiemu” przybliżając je miejscowej młodzieży. Dzielnie wspierały je Panie z Zespołu „Niespodzianka”. Opowieści Pań były dla słuchaczy swoistą podróżą w czasie i historii oraz możliwością poznania swoich przodków. Stały się ponadto okazją do poznania zwyczajów „od zaręczyn do zaślubin”.
Z kolei w Domu Kultury w Załużu odbyło się wydarzenie z cyklu „Spotkania Załuskie”. Teatr Młodych z Załuża pod kierunkiem miejscowego animatora kultury Pani Jolanty Szczerbinin zaoprezentował montaż słowno-muzyczny pt. „Ocalić od zapomnienia” nawiązujący do żołnierzy wyklętych i niezłomnych. Następnie Łukasz Łuczak historyk z miejscowej szkoły w oparciu o prezentację multimedialną przedstawił wykład pt. „Na nieludzkiej ziemi w życiu i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego w nawiązaniu do bohaterów niezłomnych” . Rok bieżący jest poświęcony twórczości tego polskiego pisarza, eseisty, krytyka literackiego dziennikarza, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu.
Bardzo przejmującym momentem tego spotkania były opowieści sybiraczki Pani Stanisławy Antosz spisane przez uczennicę Olę Łakomy – wnuczkę Bolesława urodzonego na Syberii. Przedstawiony został los 6-osobowej rodziny Wałczyków z Tymców, którą deportowano w dniu 10.02. 1940 r. z miejscowości Łówcza. Długa podróż bydlęcym wagonem w okolice Omska, przejmujący głód, praca ponad siły na „nieludzkiej ziemi”, narodziny dziadzia, jego siostry, tam zmarłej, egzystencja w skrajnych warunkach do -50 stopni. wyczekiwany powrót do Ojczyzny po sześciu latach tułaczki to tylko niektóre szczegóły z traumatycznego okresu życia tej rodziny i współbraci – zesłańców Sybiru.
Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek o tematyce patriotycznej.
W bieżącym roku wydarzenia o podobnej tematyce, odnoszące się do historii danej miejscowości, będą realizowane w pozostałych filiach bibliotecznych w oparciu o materiały zgromadzone i zdigitalizowane przez pracowników GBP.
GBP