2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.
Flaga oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a zmiana wprowadzona ustawą z dnia 20 lutego 2004, ustanawia 2 maja Dniem Flagi.
Nieprzypadkowo święto to obchodzone jest 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez ówczesne władze święta 3 maja. Ponadto 2 maja to także Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zachęcamy Państwa do wywieszania flag na swoich posesjach i okazania w ten sposób szacunku dla historii oraz uczczenia symboli narodowych. Niech biało-czerwone flagi, powiewające przed naszymi posesjami, domami, podkreślają poczucie wspólnoty i dumy z osiągnięć Polski oraz dają wyraz naszych uczuć patriotycznych względem Ojczyzny
Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi zasadami wywieszona flaga powinna być czysta i wyprasowana. Powinna również powiewać i swobodnie opadać, nie dotykając ziemi ani innego podłoża.