W dniu 29 lipca odbyły się dwa spotkania autorskie z Agnieszką Rybak i Anną Smółką oraz Anną Seniuk w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów organizowanego przez Gminę Lubaczów oraz Województwo Podkarpackie przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lubaczowie i Gminną Biblioteką Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.
Agnieszka Rybak i Anna Smółka autorki książki pt. „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” opowiadały o Kresach II Rzeczypospolitej i ich odbudowie po zniszczeniach spowodowanych I wojną światową i wojną polsko-bolszewicką. Pisząc tę książkę autorki sięgały do wielu źródeł historycznych oraz odbyły wiele rozmów z kresowianami, uczestniczyły w wielu spotkaniach m.in. z Panem Tomaszem Kubą Kozłowskim.
Opowiadały o Wilnie, w którym ruszyła nowa radiostacja, Pińsku gdzie powstał port marynarki wojennej w którym budowano nowoczesne bezzałogowce. Mówiły o wielkiej fabryce sklejki pod Grodnem, w której powstawały najlepsze polskie i nie tylko samoloty. Autorki opisują w książce również Janową Dolinę na Wołyniu gdzie wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu osada robotnicza, a mała miejscowość Zaleszczyki dzięki odpowiedniej promocji zyskała sławę polskiej Riwiery.
Spotkanie z Panią Agnieszka Rybak i Anną Smółką zostało zorganizowane w ramach projektu „Przystanek biblioteka” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej, finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Bałagan z przodkami” to temat spotkania z Anną Seniuk aktorką teatralną i filmową, bohaterką książki pt. „Nietypowa baba jestem”, będącą błyskotliwą i odważną rozmową z córką Magdaleną Małecką-Wippich. Spotkanie poprowadzili Pani Edyta Świstowicz-Mazur nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Lubaczowie, redaktorka Katolickiego Radia Zamość i Radia Rzeszów, współpracująca z Kresowiakiem Galicyjskim oraz Pan Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który wspiera działania festiwalowe od wielu lat.
Uczestnicy spotkania usłyszeli wiele anegdot związanych z życiem artystki, poznali powody wydania książki, w której odnajdziemy m.in. wspomnienia z dzieciństwa , czasów studenckich, łącznie z odkrywaniem świata bohemy krakowskiej, a także opowieści o aktorstwie, pracy w Akademii Teatralnej w Warszawie, macierzyństwie i życiowych marzeniach.
Anna Seniuk zachęcała do spisywania wspomnień i zbierania pamiątek dla potomnych. Bo często dzieje się tak, że jak zaczynamy interesować się naszą rodzinną przeszłością to zazwyczaj nie mamy kogo o fakty i historie zapytać. Autorka urzekła zgromadzoną licznie publiczność swoją energią i ogromnym poczuciem humoru. Na podsumowanie spotkania przeczytała list Zbigniewa Herberta do studentów szkoły teatralnej, zachęcając tym samym do refleksji nad pojęciem prawdziwego aktorstwa:
„… Życzę Wam trudnego życia. Tylko takie godne jest artysty.
Dla Was dobre myśli i pozdrowienia, i słowa nadziei”.
Osoby przybyłe na spotkanie mogły nabyć książki oraz uzyskać autografy i dedykację autorek.
Źródło: http://www.mbp.lubaczow.pl