Podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w dniach od 26 lipca 2019r. do 4 sierpnia 2019r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej zorganizowała cykl przedsięwzięć kulturalnych w ramach realizowanych projektów „Przystanek Biblioteka” i „Biblioteka pod Chmurką” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach zadania „Przystanek Biblioteka” odbyły się następujące wydarzenia. 27 lipca 2019r w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Komedy w Lubaczowie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych zostały przeprowadzone m.in. prelekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi. Prelekcję pt. „Kresy niepodległe 1919 – 1939” zaprezentował Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Drugim prelegentem był profesor Jacek Kowalski, autor książek popularnonaukowych, gospodarz spotkań popularnonaukowych i wykładów popularyzatorskich. Tematem prelekcji była „Twórczość Moniuszki a Kresy w kontekście kresowych dziejów jego rodziny i recepcji jego twórczości na Kresach”. Końcowym akcentem Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych był koncert w wykonaniu Henryka Kasperczaka pt. „Kresowe Dumy Jacka Kowalskiego”. Henryk Kasperczak to jeden z największych polskich współczesnych mistrzów w grze na lutni. 28 lipca 2019r. na Rynku w Lubaczowie w trakcie trwania imprezy plenerowej „Lata 20ste, Lata 30ste” Biblioteka zorganizowała dla uczestników imprezy otwartą przestrzeń biblioteczną. Oprócz wspólnego czytania książek, rozwiązywania krzyżówek, quizów literackich zaproszone do współpracy wydawnictwa i księgarnie oferowały bogaty wybór literatury dziecięcej, młodzieżowej a także dla dorosłych. Były to m.in. „Księgarnia Kresowa”, Księgarnia „Nova”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut „Polonika”, Wydawnictwo „Literatura”. Punktem kulminacyjnym było spotkanie autorskie z Panią Izabellą Klebańską, autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 30 lipca 2019r. miała miejsce prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Kresy niepodległe 1919 – 1939” . W Centrum Edukacyjno – Kulturalnym „Pastorówka” w Podlesiu 31 lipca 2019r. odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Rybak i Anną Smółka autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP.” Autorki opowiadały m.in. o tym jaki obraz w polskiej pamięci pozostawiły Kresy i jaki wkład wnieśli ich mieszkańcy do dorobku naszej nauki i kultury. 4 sierpnia podczas finału Festiwalu w „Przystanku biblioteka” swoje miejsce znalazły zaproszone do współpracy wydawnictwa i księgarnie.
„Biblioteka pod Chmurką” to kolejne zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach trwającego Festiwalu Dziedzictwa Kresów przeprowadzone zostały prelekcje Tomasza Kuby Kozłowskiego połączone z prezentacjami multimedialnymi pt. „Od litewskich mateczników po karpackie rykowiska. Z myśliwymi na Kresach” oraz „Historie Kresowych Miasteczek”. 4 sierpnia 2019r podczas finału Festiwalu odbyła się inauguracja happeningu w postaci otwartej przestrzeni bibliotecznej. Zostały przygotowane specjalne miejsca do wspólnego czytania książek i bajek m.in. o tematyce kresowej. Zaproszony specjalny gość Pani Małgorzata Machowska, aktorka z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie wprowadzała odwiedzających Festiwal w otwartą przestrzeń pod nazwą „Biblioteka pod Chmurką”. Było wspólne czytanie książek i opowieść o fascynującym, magicznym świecie książek. Odbyło się również spotkanie autorskie z Panią Dorotą Combrzyńską – Nogala, autorką powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży takich jak „Wysiedleni”, „Bezsenność Jutki” czy „Syberyjskie przygody Chmurki”.
Projekty mają w swych założeniach popularyzację literatury m.in. kresowej, propagowanie czytelnictwa. Otwarta przestrzeń biblioteczna to innowacyjna promocja czytelnictwa i naszej Biblioteki.