Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej w dniach 27 – 30 września zorganizowała cykl spotkań upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
1 września 1939 roku wybuchła największa wojna światowa w historii. Jednocześnie rozpoczęła się tragedia ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach. Ich strach, ból i cierpienie, ich rozłąka z rodzinami, tułaczka, rozpacz ale także bohaterstwo, patriotyzm i poświęcenie były tematem spotkań w Domach Kultury i Świetlicach Wiejskich by zachować w pamięci miniony tragiczny czas ale również by oddać hołd wszystkim walczącym i poległym. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce.
W Domu Kultury w Lisich Jamach swoimi wspomnieniami z tamtych lat podzieliły się Pani Joanna Rudnik z Załuża oraz Pani Janina Łepcio. Zebrani na spotkaniu mieszkańcy wsi mieli okazję wysłuchać również wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu miejscowej młodzieży. W Krowicy Samej w tym samym dniu wspominano lokalnych żołnierzy, którzy przeszli szlak bojowy od Lenino do Berlina. Dziś już nie ma wśród nas Pana Józefa Huka, Wawrzyńca Krywcun, Emiliana Barszcza, Józefa Furgały ale pamięć o ich losach wciąż jest żywa i pielęgnowana w rodzinnych wspomnieniach. Żyjący świadkowie tamtych wydarzeń przejmująco opowiadali o wojnie, jej przerażających skutkach i okrucieństwie. Panie Stefania Kamińska, Eugenia Furgała, Katarzyna Konopka, Maria Głuszyk, Maria Zjawin do dziś pamiętają okrutny czas głodu, śmierci bliskich, czas strachu i nieprzespanych nocy w piwnicach.
W Załużu obecni na spotkaniu mieszkańcy wraz z zaproszonymi przedstawicielami Spadkobierców Kombatantów Armii Krajowej wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu Zespołu „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. Swoimi wspomnieniami podzieliła się z uczestnikami Pani Joanna Rudnik, emerytowana nauczycielka z Załuża a z tomiku jej wierszy młodzież przeczytała utwory o tematyce wojennej.
W Świetlicy Wiejskiej w Opace 30 września odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Martinką autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”. W trakcie opowieści o wyprawie rowerowej śladami podróży ojca do miejsca zesłania na ciężkie roboty Pani Agnieszka zaprezentowała prezentację multimedialną. Fotografie odwiedzanych miejsc, spotkanych ludzi przeplatała opowieścią o losach zesłanych wraz z jej ojcem na ciężkie roboty do kopalń na Uralu, gdzie w tragicznych warunkach, urągających człowieczeństwu walczyli oni o przetrwanie i doczekanie powrotu do kraju. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji projektu „Biblioteka pod Chmurką” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.