Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej zakończyła realizację projektu „Przystanek Biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Głównym założeniem projektu była promocja czytelnictwa poprzez organizację cyklu działań kulturalnych takich jak prezentacje multimedialne, koncerty oraz konferencje skupiające przedstawicieli różnych organizacji działających na rzecz kształtowania świadomości historycznej oraz szacunku do tradycji i dorobku Kresów II Rzeczpospolitej a także spotkania autorskie mające na celu m.in. przybliżenie literatury polskiej zawierającej wątki kresowe.
W ramach zadania „Przystanek Biblioteka” odbyły się następujące wydarzenia. 27 lipca 2019r w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Komedy w Lubaczowie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych zostały przeprowadzone m.in. prelekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi. Prelekcję pt. „Kresy niepodległe 1919 – 1939” zaprezentował Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Drugim prelegentem był profesor Jacek Kowalski, autor książek popularnonaukowych, gospodarz spotkań popularnonaukowych i wykładów popularyzatorskich. Tematem prelekcji była „Twórczość Moniuszki a Kresy w kontekście kresowych dziejów jego rodziny i recepcji jego twórczości na Kresach”. Końcowym akcentem Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych był koncert w wykonaniu Henryka Kasperczaka pt. „Kresowe Dumy Jacka Kowalskiego”. Henryk Kasperczak to jeden z największych polskich współczesnych mistrzów w grze na lutni. 28 lipca 2019r. na Rynku w Lubaczowie w trakcie trwania imprezy plenerowej „Lata 20ste, Lata 30ste” Biblioteka zorganizowała dla uczestników imprezy otwartą przestrzeń biblioteczną. Oprócz wspólnego czytania książek, rozwiązywania krzyżówek, quizów literackich zaproszone do współpracy wydawnictwa i księgarnie oferowały bogaty wybór literatury dziecięcej, młodzieżowej a także dla dorosłych. Były to m.in. „Księgarnia Kresowa”, Księgarnia „Nova”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut „Polonika”, Wydawnictwo „Literatura”. Punktem kulminacyjnym było spotkanie autorskie z Panią Izabellą Klebańską, autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 30 lipca 2019r. miała miejsce prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Kresy niepodległe 1919 – 1939”. W Centrum Edukacyjno – Kulturalnym „Pastorówka” w Podlesiu 31 lipca 2019r. odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Rybak i Anną Smółka autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP.” Autorki opowiadały m.in. o tym jaki obraz w polskiej pamięci pozostawiły Kresy i jaki wkład wnieśli ich mieszkańcy do dorobku naszej nauki i kultury. 4 sierpnia podczas finału Festiwalu w „Przystanku biblioteka” swoje miejsce znalazły zaproszone do współpracy wydawnictwa i księgarnie.
Realizacja zadania „Przystanek Biblioteka” poprzez swą rolę edukacyjną, przyczyniła się do popularyzacji literatury i czytelnictwa, rozbudzenia potrzeb literackich wśród mieszkańców naszego terenu jak również do integracji różnych grup społecznych.