11 listopada to największe święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania prze Polskę niepodległości po 123 latach zaboru. W tym dniu przywołujemy pamięć twórców niepodległego państwa polskiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa.
Odnowiony przed 10 laty krzyż – pomnik stał się miejscem rozpoczęcia corocznych obchodów święta niepodległości. W niedzielne przedpołudnie 10 listopada zebrano się przy pomniku, na którym widnieje napis:
Na Chwałę Bożą Orlętom Na Pamiątkę Bohaterom Na Otuchę w Rocznicę 10 lecia Niepodległości POLSKI dnia 11 XI 1928 R
Wartę przy nim pełnili strzelcy z Lubaczowa. Po wprowadzeniu i przywitaniu odśpiewano wspólnie hymn państwowy. Modlitwę za Ojczyznę poprowadził ks. Tadeusz Maciejko, proboszcz miejscowej parafii, po czym głos zabrał Roman Cozac – Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów. Podziękował wszystkim za liczne przybycie i zaangażowanie się w obchody. Odczytał również słowa poseł – elekt Teresy Pamuły skierowane do uczestników na okoliczność tego święta. Kolejnym punktem wydarzenia była ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku przez delegacje reprezentujące:
– Społeczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu
– 26 Drużynę Harcerską Wielopoziomową z Załuża
– Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Załużu
– Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych
– Związek Inwalidów Wojennych
– Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Południoworoztaczański
– Jednostkę Strzelecką JS 2033 Lubaczów
– Sołtysów ościennych miejscowości
– Samorząd Wsi Załuże
– Samorząd Gminy Lubaczów
Po części oficjalnej przy pomniku uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi udali się do miejscowego kościoła parafialnego. Na dziedzińcu kościoła, przy tablicy pamiątkowej odsłoniętej przed rokiem w setną rocznicę odzyskania niepodległości, odmówiono modlitwę oraz złożono wiązanki kwiatów. W kościele odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły.
Mszy Świętej koncelebrowanej za Ojczyznę przewodniczył ks. Sławomir Skowroński, który wygłosił okolicznościową homilię nawiązując do postaw patriotycznych na co dzień.
GOK