W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada Gmina Lubaczów upamiętniła 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenia te zainaugurowały uroczystości przy Krzyżach Niepodległościowych w Dąbkowie i Opace, gdzie Delegacje Samorządu Gminy Lubaczów oraz miejscowych Sołectw złożyły kwiaty i oddali hołd bohaterom walczącym o wolność Polski.
11 listopada 2019r o godzinie 15.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy w Podlesiu. Na pamiątkowej tablicy widnieje następujący napis:
KRZYŻ NIEPODLEGŁOŚCI
POSTAWIONY W DZIESIĄTĄ ROCZNICĘ
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ MIESZKAŃCÓW REICHAU (OBECNIE PODLESIE)
W 80 ROCZNICĘ
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
MIESZKAŃCY PODLESIA
POSTAWILI W TYM SAMYM MIEJSCU
NOWY KRZYŻ.
W 100. ROCZNICĘODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
SAMORZĄD GMINY LUBACZÓW
SPOŁECZNOŚĆ PODLESIA
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W RZESZOWIE
Odsłonięcia tablicy dokonali: Wójt Gminy Lubaczów-Wiesław Kapel, Sołtys Wsi Podlesie-Maciej Mazurkiewicz, Radny Gminy Lubaczów-Jan Kuryś oraz Proboszcz Parafii w Baszni Dolnej ks. dr Leszek Bruśniak, który poświęcił odsłoniętą tablicę.
Następnie kwiaty pod krzyżem złożyły zaproszone delegacje: Samorząd Gminy Lubaczów-Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów oraz Pan Roman Cozac – przewodniczący Rady Gminy Lubaczów, Samorząd sołectwa Podlesie, Samorząd sołectwa Basznia Górna, dyrekcja ZSP w Baszni Dolnej i Harcerze,.
Po uroczystościach przy Krzyżu Niepodległości zebrani udali się do Pastorówki, aby wziąć udział w wieczornicy patriotycznej. Spotkanie przygotowali i poprowadzili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodych w Baszni Dolej pod opieką ks. dr Leszka Bruśniaka. Wykład o ciężkiej drodze Polski do niepodległości wygłoszony przez panią Julię Mazurkiewicz oraz poezja recytowana przez Wojtka Szagańca, Karolinę Tryniecką, Julię Wawrzoszek członków KSM, a zarazem uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baszni Dolnej wprowadził uczestników wieczornicy w nastrój zadumy i wzruszenia. Całości dopełniły pieśni patriotyczne, które śpiewali wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie pana Janusz Strojnego.
Po wieczornicy gospodarze Podlesia zaprosili uczestników na wspólny poczęstunek. Była to dobra okazja, aby porozmawiać i wyrazić swoja dumę z tego, że żyjemy w wolnym kraju.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył „Wieczór niepodległościowy” w domu kultury w Krowicy Samej. Z inicjatywy dyrektor miejscowej szkoły Pani Jadwigi Chomyszyn oraz instruktor GOK Urszuli Pukas przygotowano montaż słowno – muzyczny, do udziału w którym zaproszono dzieci, młodzież, nauczycieli, strażaków, Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka”, filię biblioteczną – mieszkańców Krowicy Hołodowskiej, Samej i Budomierza. Mottem tego szczególnego wieczoru były strofy piosenki harcerskiej „Niech im pokłon odda nasze pokolenie”. Powszechnie znane, śpiewane pieśni (legionowe i harcerskie) oraz recytowane teksty poezji patriotycznej związanej z naszą wędrówką ku niepodległości były dla odbiorców bardzo podniosłym przeżyciem. Klimatu zadumy i refleksji dodawała piękna chorografia i wystrój Sali. Aktorzy tego widowiska udowodnili że szacunek dla narodowej przeszłości decyduje o tym kim jesteśmy, że wolność nie została nam dana raz na zawsze i że musimy zabiegać by nie została nam odebrana.
Gmina Lubaczów wzięła także udział w obchodach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości organizowanych przez Miasto Lubaczów. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych i społeczności przed miejskim Ratuszem, po czym nastąpił przemarsz pod Pomnik Niepodległości. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę. Dalsza część wydarzenia odbyła się w kościele pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie gdzie młodzież z Teatru Dziecięcego Lentylki oraz sekcji wokalnej MDK przedstawiła krótki montaż słowno- muzyczny, po którym ks. Sławomir Skowroński odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.
JW/GOK