W miesiącu listopadzie Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie zakończył działania projektu „Zaprzyjaźnij się z kulturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszym działaniem zrealizowanym z projektu była wycieczka do stolicy, w której udział wzięli zarówno seniorzy, osoby dorosłe, dzieci i młodzież. Uwarunkowane było to głównym przesłaniem projektowym jakim było integrowanie zróżnicowanych wiekowo uczestników przedsięwzięć. Wyprawa do Warszawy zapewniła uczestnikom wizytę w teatrze, zwiedzanie zabytków czy poszerzanie wiedzy w Centrum Naukowym „Kopernik”. Ponadto otrzymane dofinansowanie pozwoliło na zorganizowanie dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych. Był to uroczysty koncert „Moniuszko znany i nieznany”, który zgromadził liczną publiczność w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Wystąpili: Bogusław Morka (tenor), Agnieszka Kozłowska (sopran) i Artur Janda (bas, baryton). Artystom akompaniowała Orkiestra Kameralna Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka. Drugim wydarzeniem był koncert Kramskiej Kapeli Podwórkowej zorganizowany podczas imprezy plenerowej „Lata 20-ste, lata 30-ste” na Rynku w Lubaczowie. W ramach projektu zorganizowano również dla uczestników dwa wyjazdy do Filharmonii Podkarpackiej im. A Malawskiego w Rzeszowie. W „Koncercie Wiedeńskim z klasą i humorem” uczestniczyli przede wszystkim seniorzy z terenu Gminy Lubaczów, dla których było to niezapomniane przeżycie, dla większości pierwsze spotkanie z Filharmonią. Wyjazd drugi na koncert „Pod dachami Paryża” adresowany był głównie do osób czynnych zawodowo. Pozwolił im na „złapanie” oddechu w zabieganej codzienności i chwilę relaksu w obcowaniu z wydarzeniem kulturalnym na wysokim poziomie. Młodzież pojechała do Zamościa gdzie zwiedziła zamojską Starówkę oraz uczestniczyła w seansie kinowym i obejrzała film „Piłsudski”.
Zorganizowane w ramach realizacji projektu wyjazdy i wydarzenia kulturalne zapewniły całkowicie bezpłatny dostęp do szerokiej oferty kulturalnej oraz do pogłębienia wiedzy historycznej dzieci i młodzieży oraz osób starszych z terenu Gminy Lubaczów. Dzięki tym wyjazdom zostały w dużym stopniu pokonane bariery lokalizacyjne, jako że Lubaczów leży w znacznej odległości od głównych ośrodków kulturalnych jak filharmonia czy teatr a także bariery finansowe. Ponadto dzięki zróżnicowanej skali wiekowej uczestników nastąpiło zacieśnienie więzi międzypokoleniowych i przekaz wiedzy pomiędzy dwoma zupełnie odrębnymi światami: światem skomputeryzowanej młodzieży a światem tradycji jaką prezentowali seniorzy biorący udział w wyjazdach.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”