Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce od 16 lat. Ustanowiony uchwałą Sejmu RP z 20 lutego 2004 r. ma na celu popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wybór symbolicznej daty 2 maja na ustanowienie go Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej miał istotne znaczenie, gdyż wiązał się z zakończeniem działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która w szczególny sposób dotknęła Polskę. To właśnie wtedy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili czerwono- białą flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie.
Dodatkowo dzień ten poprzedza jedno z najważniejszych historycznych wydarzeń w Polsce jakim było ogłoszenie Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Barwy biała i czerwona, niemal od początku państwa polskiego, były symbolem suwerenności. W 1919 roku uznano je oficjalnie za polskie barwy narodowe. Biel symbolizuje srebro, wodę i czystość. Czerwień oznacza ogień, odwagę i waleczność.
Obecnie kwestie polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.
Zachęcamy Państwa do czynnego uczestnictwa w tym święcie. Wywieśmy tego dnia przed domami biało-czerwone flagi, symbol naszej przynależności narodowej, wspólnoty i nadziei. Niech powiewając na wietrze, świadczą o naszej polskości, patriotyzmie oraz szacunku dla tych, dzięki którym możemy żyć w kraju wolnym i suwerennym.
Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi zasadami wywieszona flaga powinna być czysta i wyprasowana. Powinna również powiewać i swobodnie opadać, nie dotykając ziemi ani innego podłoża.
Udostępniamy poniżej okolicznościowy spot Biura Programu „Niepodległa”, zachęcający do wywieszenia Biało-Czerwonej: