Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów niezmiennie nie zabrakło pięknej muzyki, doskonałych smaków kresowej kuchni, ciekawych spotkań, wernisaży, a także Mszy Świętej Kresowej. Organizatorzy – Województwo Podkarpackie oraz Gmina Lubaczów – mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników dostosowali program do obowiązujących wymogów sanitarnych.
Zapraszamy do obejrzenia nagrań i zdjęć z tegorocznej odsłony tego przedsięwzięcia.
PIĄTEK
Festiwal rozpoczął się w piątek (24.07) wernisażem wystawy Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919- 1939”. Jej kustosz Tomasz Kuba Kozłowski z pasją opowiadał o Kresach, które w dwudziestoleciu międzywojennym były tętniącym życiem regionem. Dziś już niemal nieobecne w powszechnej świadomości dokonania gospodarcze i cywilizacyjne były wówczas podstawą odbudowy i modernizacji ziem wschodnich II RP.
Wystawa będzie znajdowała się na lubaczowskim Rynku do 31 sierpnia br.
Wieczorem w cerkwi pw. św. Praskewy w Radrużu odbył się piękny i poruszający koncert inauguracyjny pt. „Pieśni miłości i wiary- sakralne pieśni chrześcijańskie i żydowskie”, którego współorganizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu.
SOBOTA
W sobotę (25.07) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyły się dwa pokazy kulinarne. Niestety nie mogli w nich wziąć udziału uczestnicy, ani widzowie.
Wójt Gminy Lubaczów – Wiesław Kapel, tradycyjnie prowadził „Strudle, bajgle, piszingery”. Podczas pokazu przyrządził lwowski torcik kakaowy wg przepisu z 1938 r., który nie tylko dobrze wygląda, ale również świetnie smakuje. Zachęcamy dzieci wraz z rodzicami do upieczenia tego pysznego deseru w domu i przesłania 3 zdjęć (dwa zrobione w trakcie wykonania i jedno z efektem końcowym) do 10 sierpnia br. do godz. 15.00 na adres: sekretariat@lubaczow.com.pl. Na wszystkich czekają wyjątkowe upominki.
Wczesnym popołudniem do Kresowej Osady przybyli dwaj wyjątkowi goście- Daniel Kordas- zwycięzca Master Chefa i Andrzej Fiedoruk- historyk kulinarny, znawca kuchni kresowej. Wspólnie przygotowali potrawy klasycznej kuchni kresowej, ale w nowej odsłonie – kołduny z baraniną i kurkami, fuczki (placuszki kresowe z kapustą) i tradycyjny kresowy banosz
z kurkami i skwarkami.
To nie było jednak tylko gotowanie, ale przede wszystkim wspaniała opowieść o smakach dawnych Kresów. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz zdjęć z tego pokazu.
Tego dnia w Cieszanowie zostały zorganizowane trzy wydarzenia związane z „Historią kresowych miasteczek”.
W dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jerzego w Cieszanowie odbył się wernisaż wystawy „Kresowe świątynie. Kościoły i klasztory archidiecezji lwowskiej (1900 – 1939)”.
W budynku dawnej synagogi w Cieszanowie miała miejsce sesja popularnonaukowa z prelekcją Janusza Mazura pt. „Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie – przemiany architektury i wystroju artystycznego” oraz Tomasza Roga – „Historia kościoła pw. św. Wojciecha w Cieszanowie”.
Ostatnim wydarzeniem w Cieszanowie był koncert sakralny „Laudate” w wykonaniu Zespołu wokalnego „UNANIME” z Rzeszowa pod dyr. dr Anny Marek-Kamińskiej, który odbył się w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha.
NIEDZIELA
W niedzielę w Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie odbyła się Msza Święta Kresowa. Koncelebrze przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Buczek,
a homilię wygłosił ks. kanonik Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. W koncelebrze wziął udział ks. dr Michał Maciołek – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Wyjątkową oprawę mszy przygotowali – Chór i Orkiestra Kameralna „NICOLAUS” pod dyr. Zdzisława Magonia oraz Zespół Pieśni i Tańca Kresy.
„Nie pozwólmy sobie wyrywać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia…”- te słowa Świętego Jana Pawła II wygłoszone w 1991 r. w Lubaczowie, podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny stały się podstawą rozważań w homilii, są one również pięknym przesłaniem dla Organizatorów i uczestników Festiwalu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wysłuchania homilii.
Po Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą
„W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej ofiarom ludobójstwa
pomordowanym, zamęczonym, wypędzonym przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA
w latach 1939-1947”
Wiązanki kwiatów złożyli:
W imieniu Organizatorów Festiwalu Dziedzictwa Kresów, składamy najserdeczniejsze podziękowania za pomoc w przygotowaniu i realizacji wszystkich wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Festiwalu, a przede wszystkim: Samorządowi Województwa Podkarpackiego, Dyrektorowi i pracownikom Centrum Kulturalnego w Przemyślu, ks. kanonikowi Andrzejowi Stopyrze Dziekanowi Dekanatu Lubaczowskiego, Miastu Lubaczów, Miastu i Gminie Cieszanów, Dyrektorowi Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Panu Tomaszowi Kubie Kozłowskiemu z DSH, Dyrektorowi i pracownikom Muzeum Kresów w Lubaczowie, Dyrektorowi i pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie.
Bez Państwa zaangażowania i gotowości do współpracy Festiwal Dziedzictwa Kresów nie mógłby się odbyć na tak profesjonalnym poziomie.