Ten wyjątkowy dzień zaduszny skłania nas do szczególnej refleksji nad tajemnicą życia i śmierci; nad tym co po nas zostanie oprócz nagrobka gdzieś na cmentarzu, a może z biegiem lat i po nim ślad zaginie. W wielu miejscach widzimy chylące się ku ziemi pomniki, pamiątki- symbole obecności ludzi na tym świecie, którzy odeszli dziesiątki lat a czasem wieków temu.
Samorząd Gminy Lubaczów w ramach własnych starań oraz przy wsparciu zewnętrznemu stara się odrestaurowywać dawne cmentarze, nadając im minioną świetność i przywracając należne miejsce w pamięci mieszkańców gminy. Przepiękne pomniki, obeliski, turki są także ważną częścią spuścizny kulturowej, odzwierciedlają nie tylko przynależność religijną, ale również trend w architekturze nagrobnej panujący w danym czasie. Są one dziś zabytkami, milczącym świadectwem upływania czasu, u których stóp spoczywają ludzie.
Cmentarz w Podlesiu, którego odnawianie już się skończyło stanowi piękny przykład takiej bogatej spuścizny, gdzie obok nagrobków z typowymi krzyżami wykonanymi w ośrodku kamieniarskim w Bruśnie stoją charakterystyczne wysokie ewangelickie obeliski.
Obecnie Gmina Lubaczów odrestaurowuje także cmentarz w Dąbkowie oraz w partnerstwie z Nadleśnictwem Lubaczów i Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów, cmentarz w Sieniawce.
Dziś, w dzień zaduszny, wszystkie cmentarze są tak samo puste i te w szczerym lesie i te w zgiełku miasta. W dzień zaduszny, wszystkim zmarłym należy się pamięć i tym, których wspominamy co dzień i tym, których zapomniane groby mijamy każdego dnia.