Dziś przedstawiciele samorządów i instytucji kulturalnych złożyli kwiaty oraz znicze na „Plebańskim Polu” pomiędzy Mokrzycą a Dachnowem, oddając cześć i hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich, a jednocześnie włączając się w ten sposób w symboliczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
27 stycznia 76 lat temu dokonano wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, miejsca i symbolu śmierci obywateli niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydów. Mimo że wiele ofiar zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca pamięci i instytucje. W 2005 roku ustanowiono ten dzień Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Nasza lokalna historia również naznaczona jest znamieniem Holokaustu. 8 stycznia 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lubaczowie. Część Żydów rozstrzelano na pobliskim cmentarzu, a ciała przewieziono pod Dachnów i wrzucono do głębokiego wykopu po niedokończonej przez Sowietów linii Mołotowa. Pozostałą ludność żydowską z getta pędzono pieszo na miejsce stracenia, które wyznaczono na tzw. „Polu Plebańskim”. W jednej mogile pochowano ponad tysiąc Żydów z Lubaczowa, w drugiej prawdopodobnie pogrzebano Żydów z francuskiego transportu wiezionego do obozu w Bełżcu.
W 2008 roku został tam ufundowany pomnik w kształcie macewy, ku czci i pamięci zamordowanych. Widnieje na nim napis w językach polskim, jidysz i angielskim o treści- „Nie znamy waszych nazwisk, lecz zawsze będziecie w naszych sercach. Pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar holocaustu zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Lubaczowie i okolicach w 1943 roku”.
Dziś, w dzień ustanowiony ku pamięci wszystkich ofiar Holokaustu, władze samorządowe złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na „Plebańskim Polu”.
Samorząd Gminy Lubaczów reprezentowali Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów i Anna Kobiałka Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Z ramienia Powiatu Lubaczowskiego kwiaty i znicz złożyli Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski oraz Barbara Broź- Wicestarosta. Pamięć pomordowanych uczcili także Katarzyna Pelc-Antonik- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Piotr Cioch- składający wiązankę w imieniu Poseł na Sejm RP- Teresy Pamuły.
Dbanie o przekazywanie wiedzy o historii Żydów i Polaków, ofiar największej zbrodni w dziejach świata, jest naszym moralnym obowiązkiem. To jednocześnie przenikliwe wołanie o pamięć, płynące z dzienników, pamiętników, wywiadów, oraz fragmentów ubrań i bezimiennych masowych grobów- ostrzeżenie, jakim powinniśmy się dzielić z młodym pokoleniem.
Zapraszamy Państwa także do obejrzenia wirtualnej wystawy, która „Opowiada (…) o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.” Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce z siedzibą w Warszawie i jest dostępna pod adresem https://moirodzice.org.pl/