Nocą z 24 na 25 kwietnia 1944 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii napadły na Wólkę Krowicką. Ci, którym nie udało się uciec, zostali zamordowani, a wieś spalono.
W 77 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w niedzielę 25 kwietnia br., delegacje: Potomków Rodzin Pomordowanych, Strzelców i Harcerzy,Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisich Jamach, Sołectwa Wólka Krowicka, Samorządu Gminy Lubaczów oraz Jednostek Kultury GOK i GBP, złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pamiątkową tablicą znajdującą się w przedsionku kościoła pw. Matki Kościoła w Wólce Krowickiej oraz uczestniczyły we mszy świętej sprawowanej przez ks. Jana Słotwińskiego – Proboszcza parafii w Lisich Jamach.
Tablica poświęcona nie tylko okrutnie zabitym w tę pamiętną noc, ale również ofiarom II Wojny Światowej, stanowi wyraz dbałości o pamięć, jest symbolem hołdu wobec tych, którzy oddali życie za swoje rodziny, domy, za swoje małe Ojczyzny. Kwiaty i znicze składane przed nią oraz chwila modlitwy w intencji ofiar, są najlepszym świadectwem szacunku dla historii, dla naszych rodziców i dziadków, przejawem zaangażowania mieszkańców w przekazywanie wiedzy o historii i naszym dziedzictwie kolejnym pokoleniom.
Z racji tego, że w tegorocznych obchodach osobiście nie mógł uczestniczyć Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, w jego imieniu Pan Roman Cozac – Przewodniczący Rady Gminy odczytał list, którego treść publikujemy.
Szanowni Państwo,
w tym roku przypada 77 rocznica spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej przez nacjonalistów ukraińskich Ukraińskiej Powstańczej Armii. To wspomnienie nie tylko zamordowanych w tę tragiczną noc, ale również ofiar II Wojny Światowej.
Tablica zamieszczona w przedsionku świątyni pw. Matki Kościoła, stanowi wyraz pamięci o tym ważnym dla nas wydarzeniu, a kwiaty i zapalone znicze składane u jej stóp, są przejawem troski o tę pamięć i wspólnotę, jaką tworzymy.
Mimo iż tegoroczne uroczystości mają skromny charakter, nie brakuje w nich zaangażowania i postawy pełnej szacunku dla historii i ludzi. To ten symboliczny gest ocala od zapomnienia oraz kształtuje młode pokolenie.
Dziękuję Potomkom Zamordowanych, Mieszkańcom miejscowości na czele z Panią Radną, delegacji Szkolnej, delegacji Strzelców i Harcerzy, Przedstawicielom Gminy Lubaczów za obecność w tym szczególnym miejscu. Dziękuję nie tylko jako Wójt, ale przede wszystkim, jako mieszkaniec tej gminy, której losy ukształtowały także mnie. Wasza dbałość o historię pozwoliła nam wmurować tę tablicę i przekazywać wiedzę przyszłym pokoleniom. Ponieważ „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.
Z wyrazami szacunku,
Wiesław Kapel
Wójt Gminy Lubaczów