15 sierpnia br. we wsi Dąbrowa odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 77 rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN – UPA. W miejscowym kościele p.w. Św. Brata Alberta została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. Michał Moń.
W Eucharystii wzięli udział mieszkańcy wsi Dąbrowa, przedstawiciele rodzin pomordowanych, pani Teresa Pamuła – poseł na Sejm RP, pani Marta Tabaczek – Przewodnicząca Rady Powiatu, pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, pan Roman Cozac – Przewodniczący rady Gminy Lubaczów, Radni Rady Gminy Lubaczów, Sołtysi, przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych, Koło Miejsko-Gminne w Lubaczowie, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej- Okręg Lubaczowski, delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz w Młodowie, instruktorzy i harcerze Hufca ZHP w Lubaczowie, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie.
W homilii ks. Michał przytaczając fragment dramatycznej i wzruszającej wypowiedzi pani Anny – świadka tamtych wydarzeń zawartej w publikacji wydanej przez IPN: „Kornagi. Przysiółek Dąbrowy w powiecie lubaczowskim w latach 1939-1947” odniósł się do mordów dokonanych na ludności cywilnej przez nacjonalistów ukraińskich. Nawoływał, by strzec wiary, gdyż jej brak budzi w ludziach najgorsze instynkty, tak jak to miało miejsce w latach okupacji i powojennych. Zaapelował, aby historia była dla nas nauczycielką, z której należy wyciągać wnioski na przyszłość, i której nie możemy zatracić. Uroczystości mszalne zwieńczyło poświęcenie bukietów z kwiatów, zbóż i owoców.
Następnie pani Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Samorządu Wsi Dąbrowa, przedstawiciele Gminy Lubaczów oraz harcerze Hufca ZHP Lubaczów złożyli podziękowania Księdzu Michałowi Moniowi, który w dniu wczorajszym pożegnał swoich parafian, z uwagi na objęcie nowej parafii w Kryłowie.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy tablicy upamiętniającej pomordowanych, gdzie pan Wójt – Wiesław Kapel przywołując tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. prosił o pamięć o przeszłości, nie tylko w rodzinach ofiar, ale również w lokalnych społecznościach – szkołach i organizacjach pozarządowych funkcjonujących na terenie gminy. Wyraził również nadzieję, że dzięki pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu historii tamtych dni kolejnym pokoleniom, takie tragiczne wydarzenia już nigdy nie będą miały miejsca i następne pokolenia Polaków będą mogły żyć w pokoju.
Następnie, w imieniu rodzin pomordowanych, zabrała głos hm. Danuta Kacprzak, która ze wzruszeniem przytaczała wspomnienia swojej matki.
W dalszej kolejności złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową 12 ofiar – mieszkańców wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa).
Wiązanki złożyli: przedstawiciele rodzin pomordowanych, mieszkańcy Wsi Dąbrowa, Samorząd Wsi Dąbrowa na czele z panią Sołtys Marią Sopel, oraz delegacje: Samorządu Gminy Lubaczów, Samorządu wsi Dąbrowa, Związku Inwalidów Wojennych Oddział w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej II Wojny Światowej Okręgu Lubaczowskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie, Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie, Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie.
Uroczystość zakończyła się na miejscowym cmentarzu modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodzin pomordowanych.