Msza Święta w intencji zebranych plonów, prezentacja wieńców, przejazd korowodu dożynkowego, tradycyjne obrzędy, przepyszne jedzenie i wspólna zabawa do godzin wieczornych- tak wyglądało Gminno-Dekanalne Święto Plonów, które odbyło się w minioną niedzielę września w Baszni Dolnej.
Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Dlatego wydarzenie to tradycyjnie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej pod przewodnictwem Ks. kan. Andrzeja Stopyry-Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego z udziałem Proboszcza tamtejszej parafii-ks. dr Leszka Bruśniaka. Homilię wygłosił dekanalny duszpasterz rolników ks. Tadeusz Maciejko, który zwracając się do wiernych, przypomniał co symbolizuje chleb- synonim dobra, którym powinniśmy się dzielić z innymi, za który powinniśmy dziękować Bogu każdego dnia; chleb, będący naszą siłą i życiem. Po odprawionej liturgii ks. Dziekan poświęcił wieńce dożynkowe.
Mieszkańcy Baszni Dolnej pomysłowo przyozdobili swoje posesje, przygotowali traktory i wozy, którymi podróżowały grupy wieńcowe z kościoła do Kresowej Osady, wyznaczając drogę przejazdu barwnego korowodu dożynkowego. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu Sołtysa tego sołectwa- Pana Tomasza Miśków, tegoroczne dożynki miały piękną oprawę.
W Kresowej Osadzie po powitaniu licznie przybyłych gości m.in. Zenona Swatka- Starosty Lubaczowskiego, delegacji samorządu Miasta Jaworowa na Ukrainie- Vitalija Denehy- wicemera Jaworowa i Mikołaja Besagi – Radnego Rady Miasta Jaworowa, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji i organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa, odbył się tradycyjny „Obrzęd zakończenia żniw” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”. Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów oraz jego małżonka- Agnieszka Kapel otrzymali symboliczne dary żniwne, a starostowe dożynek Pani Joanna Głuszek oraz Pan Tomasz Miśków- Sołtys Sołectwa Basznia Dolna przekazali na ręce Wójta chleb, którym później dzielono się ze wszystkimi gośćmi.
Podczas dożynek przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, do którego zgłoszono 21 wieńców.
Komisja w składzie:
-Barbara Kubrak – Przewodnicząca Komisji – Starszy kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie
-Monika Szwed – Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej
-Ks. Tadeusz Maciejko – dekanalny duszpasterz rolników
wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce – KGW w Szczutkowie
II miejsce – KGW w Wólce Krowickiej
III miejsce – KGW w Budomierzu
Przyznano także dwa wyróżnienia, które przypadły KGW w Bałajach oraz KGW w Krowicy Samej.
Do drugiego z przeprowadzonych konkursów pn.: „Najlepszy chleb domowego wypieku” zgłoszeń dokonały 24 podmioty.
Wypieki oceniała Komisja w składzie:
-Maria Jabłońska – właścicielka gospodarstwa ekologicznego w Cewkowie, od lat wypieka domowy chleb
-Tomasz Tkaczyk – właściciel piekarni Słoneczko w Baszni Dolnej
-Janina Furgała – gospodyni domowa, członkini Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka
Istotnymi kryteriami branymi pod uwagę przy wyborze najlepszego chleba były: zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak oraz struktura w przekroju. Miejsca na podium zajęli:
I miejsce – KGW w Mokrzycy
II miejsce – KGW w Podlesiu
III miejsce – Klub Seniora w Opace
Wyróżnienia przyznano KGW w Opace i KGW w Wólce Krowickiej.
Tego dnia nie zbrakło oczywiście nowoczesnych sprzętów, które są obecnie wykorzystywane w pracy na roli, największym jednak zainteresowaniem cieszyły się urządzenia, jakich używali nasi ojcowie i dziadkowie, w szczególności funkcjonująca do dziś młocarnia.
Składamy serdeczne podziękowania Starostom Dożynkowym, rolnikom, pszczelarzom, producentom żywności za uświetnienie tego wydarzenia, a także Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Seniora za udział w konkursach, które bezpośrednio przekładają się na zachowywanie naszej lokalnej tradycji. Dziękujemy, także współorganizatorom tegorocznego Gminno-Dekanalnego Święta Plonów, w szczególności Panu Tomaszowi Miśków – Sołtysowi Sołectwa Basznia Dolna, którego zaangażowanie, bardzo dobra współpraca z mieszkańcami i zdolności organizacyjne zasługują na słowa szczerego uznania.
fot. Tomasz Mielnik i Urząd Gminy Lubaczów