„Bohaterowie nie umierają.
Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem”
Emily Potter
W minioną niedzielę 19 września w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka, połączone z uczczeniem pamięci o mieszkańcach Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz o ofiarach represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie, którą sprawowali ks. Kanonik Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego oraz ks. senior Jan Bojarski. Podczas homilii ksiądz Dziekan przywołał postać dwóch wspaniałych Polaków; generała Stanisława Dąbka oraz beatyfikowanego Kard. Stefana Wyszyńskiego, których siła charakteru, poświęcenie i miłość do Ojczyzny, są godne naśladowania.
Po zakończonym nabożeństwie głos zabrał Wójt Gminy Lubaczów- Pan Wiesław Kapel, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach i bohaterskich postawach walczących Polaków, powiedział „ wolność odzyskana musi być pielęgnowana”, co wyraża się przez wspaniałe postawy kombatantów , harcerzy i strzelców. Przywołał także postać generała Stanisława Dąbka, który był mieszkańcem tej miejscowości. To na jego cześć w 1949 roku, na wniosek mieszkańców, została zmieniona jej nazwa z Felsendorfu na Dąbków. Był bohaterem, obrońcą Lubaczowa w walce z Ukraińcami w 1918 r., obrońcą Lwowa, bohaterem w czasie wojny polsko – bolszewickiej, doskonałym dowódcą.
Stanisław Dąbek przeszedł do legendy, jako uosobienie i wzór żołnierskiego męstwa, wytrwałości i poświęcenia. Poległ podczas II Wojny Światowej, której okrutne żniwo zabrało życie także mieszkańcom Dąbkowa i Opaki, których jedyną winą było to, że byli Polakami.
W swojej wypowiedzi Wójt przypomniał także historię budowy pomnika, znajdującego się obok kościoła, który jest wyrazem naszej czci, pamięci i patriotyzmu.
Udziałem w tej uroczystości oddaliśmy hołd bohaterom walk o wolność i niepodległość Ojczyzny. A obecność w niej młodych ludzi- harcerzy, pozwala mieć nadzieję, że ta pamięć przetrwa następne pokolenia.
Na tę okoliczność Pani Elżbieta Frankowska- mieszkanka Dąbkowa, poetka, napisała wiersz pt.:
„Nikt nie zdoła”, który został odczytany podczas uroczystości.
Nikt nam pamięci wydrzeć nie zdoła
Waszej ofiary i bohaterskich czynów.
Zawsze będziemy chylić czoła
Przed pomnikiem Polskich mężów i synów.
Każdy z Was bardzo chciał żyć
A odebrano Wam życie.
My możemy tutaj być
I oddać Wam hołd należycie.
Mieszkańcu- młody przyjacielu
Nazwiska Ich głośno wymień.
Niech stanie tu dziś do apelu
Każdego z nich cień.
A nasza mała Ojczyzna kochana
Która była im tak droga.
Niech nigdy już nie będzie nękana
Przez najeźdźcę i wroga.
Na zakończenie wydarzenia, przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.
Wśród delegacji gościli: Światowy Związek Żołnierzy AK w Lubaczowie, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Jednostka Strzelecka 2033 im. gen brygady Józefa Kustronia, Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Lubaczów, potomkowie rodzin pomordowanych, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Młodowie, Samorząd Sołectwa Dąbków oraz Samorząd Gminy Lubaczów.
Wójt Gminy Lubaczów wraz z delegacją złożył również kwiaty przy Krzyżu Niepodległości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, to wyraz naszej zbiorowej pamięci, to dzięki nim zachowujemy i przekazujemy historię przyszłym pokoleniom młodych Polaków.