,,Słowa niosą uśmiech…”
To motto życiowe pisarza Marcina Pałasza, który 5 października 2021r. gościł w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej. Znakomity i ceniony autor książek dla dzieci i młodzieży; karierę pisarską rozpoczął przypadkiem. Jego pierwsza książka, napisana dla chrześniaka Krzysia (w jednym egzemplarzu), za namową przyjaciela została wysłana do wydawnictwa ,,Nasza Księgarnia”, które niezwłocznie zakupiło prawa autorskie do jej wydania. I tak Marcin Pałasz od 2004r. pisze i publikuje powieści dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem licznych nagród literackich i wyróżnień. Podczas pobytu w gminie Lubaczów odwiedził biblioteki w Młodowie i w Krowicy Samej. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z klas I-III. Najmłodsi czytelnicy z uwagą wysłuchali opowieści z życia pisarza i przeróżnych historii, które opisywane są w jego książkach. Historii zabawnych, ale i uczących wrażliwości. Pan Marcin Pałasz z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał, jak ważna jest książka i dlaczego warto czytać. Przytaczał liczne anegdoty i opowiadał skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Jedną z takich inspiracji jest jego pies o wdzięcznym imieniu Elf, którego dzieci wprost uwielbiają. Cykl ,,Elfomania’’, na który składa się 7 tomów, opowiada właśnie o przygodach Elfa w krainie fantazji. ,,Sposób na Elfa” to pierwszy tom zabawnej historii, w którym autor przybliża dziecku zalety adopcji psa ze schroniska i proces oswajania zwierzaka z nowym otoczeniem. Pan Marcin w swoich książkach porusza również inne ważne tematy jak ekologia, walka z własnymi lękami czy tolerancja.
Przed spotkaniem z pisarzem, w bibliotekach odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone twórczości autora. W Krowicy Samej, przy współpracy ze Szkołą Podstawową został zorganizowany konkurs plastyczny „Mój Elf” dla dzieci od klasy pierwszej do piątej. Prace wykonane farbami plakatowymi, kredkami lub pastelami olejnymi zostały zaprezentowane na wystawie podczas spotkania autorskiego.
W kategorii wiekowej kl. I-III pierwsze miejsce otrzymała Michalina Żurek, drugie Karolina Kasicka, trzecie Kinga Kubiszyn. W kategorii klas IV i V pierwsze miejsce zajęła Malwina Kasicka. Komisja przyznała również dziewięć wyróżnień. Nagrodzone osoby otrzymały książki z dedykacją autora oraz dyplomy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań i zapraszamy na kolejne wydarzenia promujące czytelnictwo.
Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację wzbogaca słownictwo i uczy myślenia. Osoby, które lubią czytać dla przyjemności są kreatywne, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie. Jak powiedziała nasza znamienita noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.