Szanowni Państwo,
W związku z dużym zainteresowaniem Mieszkańców dofinansowaniem do zakupu i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, poniżej przekazujemy informacje dot. aktualnego stanu przygotowania do realizacji projektu parasolowego OZE.
W ramach nowego projektu parasolowego OZE, w którym istnieje możliwość dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, powietrznych i gruntowych pomp ciepła, kotłów na pellet oraz magazynów energii w gospodarstwach Mieszkańców Gminy Lubaczów, wpłynęło już 419 wniosków na łączną liczbę niemal 550 urządzeń OZE. Największym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszą się instalacje fotowoltaiczne (372 urządzenia), powietrzne pompy ciepła CO i CWU (85), gruntowe pompy ciepła (47), magazyny energii (37), kotły pelletowe (4).
Od samego początku realizacji projektu zakładaliśmy pozyskanie dofinansowania niezbędnego do zakupu i montażu instalacji OZE ze środków finansowych nowego programu pomocy Unii Europejskiej – „Krajowego Planu Odbudowy” (KPO). Zgodnie z założeniami KPO, koszty zakupu i montażu instalacji OZE mogły być dofinansowane w ramach „Komponentu B: Zielona energia i zmniejszenie energochłonności; Reformy: B2.2. Poprawa warunków dla rozwoju odnawialnych źródeł energii; Inwestycja: Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne (klastry energii, spółdzielnie energetyczne, zbiorowe porozumienia prosumentów oraz ewentualne przyszłe formy społeczności energetycznych”. Rozpoczęcie naborów wniosków o dofinansowanie planowane było jesienią 2021 roku, lecz ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej, program KPO dotychczas nie został uruchomiony. Z ostatnich informacji przekazywanych przez Pana Premiera oraz przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wynika że w 2022 r. rozpocznie się realizacja KPO. Alternatywnym źródłem finansowania wyżej opisanych działań, będą środki z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, a odpowiednie programy są obecnie w fazie obowiązkowych konsultacji z Komisją Europejską.
W związku z wyżej opisanymi, niezależnymi od Gminy Lubaczów okolicznościami i tym samym opóźnieniami w realizacji nowego projektu parasolowego OZE, aktualnie przygotowywane są raporty z audytów przeprowadzonych w gospodarstwach mieszkańców. Przedmiotowa dokumentacja stanowi obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie. Dokładamy wszelkich starań, aby niezwłocznie po uruchomieniu środków finansowych przeznaczonych na rozwój OZE oraz ogłoszeniu konkursu o dofinansowanie, wraz z koordynatorem klastra – DOEKO Group Sp. z o.o. oraz gminami wchodzącymi w skład Lubaczowskiego Klastra Energii, aplikować o środki na dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń OZE w gospodarstwach domowych mieszkańców Gminy Lubaczów.
Na bieżąco przeprowadzane są audyty u mieszkańców, którzy w ostatnim czasie złożyli ankietę, dot. udziału w projekcie. Osoby, u których już przeprowadzono audyt, w najbliższym czasie zostaną poinformowane na specjalnie zorganizowanych spotkaniach o mocy poszczególnych urządzeń OZE planowanych do montażu w domach mieszkańców Gminy Lubaczów, dobranych przez specjalistów DOEKO Group Sp. z o.o. – Koordynatora Lubaczowskiego Klastra Energii. Na spotkaniach poruszone zostaną również kwestie aktualnego stanu realizacji projektu oraz jego dalszych perspektyw. O terminach i miejscach spotkań planowanych wstępnie na czerwiec br., poinformujemy Państwa w odrębnej wiadomości. Po akceptacji propozycji audytorów, dokumentacje w wersji papierowej zostaną przekazane mieszkańcom, zaś wersja elektroniczna raportów z przeprowadzonych audytów zostanie wykorzystana w procesie aplikowania o dofinansowanie niezbędne do realizacji projektu.
Jednocześnie informujemy, że mimo pojawiających się różnych interpretacji, nie było możliwości podpisania przez Mieszkańców umowy z Gminą Lubaczów w terminie do 31-03-2022 r., której przedmiotem byłoby dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, w celu zachowania opustowego systemu rozliczeń wyprodukowanej energii elektrycznej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o które wnioskowała Gmina Lubaczów, zaprezentowanym w piśmie z 11 marca br., zmiany wprowadzone ustawą z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 467) dotyczą już rozpoczętych projektów parasolowych i grantowych, finansowanych z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020.
W związku z powyższym uczestnicy projektu, którzy nie posiadają instalacji fotowoltaicznej, a zakupią i zamontują instalację w ramach projektu parasolowego OZE po 1 kwietnia br. będą rozliczani z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie rozliczeniowym, tzw. systemie sprzedażowym. W załączeniu skan pisma
W przypadku mieszkańców którzy posiadają już instalację fotolwoltaiczną, a po 1 kwietnia br. rozbudują swoją instalację o panele fotowoltaiczne i dodatkowy falownik w ramach projektu parasolowego OZE, utrzymany zostanie dotychczasowy system rozliczeniowy z wyprodukowanej energii – tzw. system opustowy. W załączeniu skan pisma PGE w przedmiotowej sprawie.
Ponadto w związku z zainteresowaniem kolejnych Mieszkańców uczestnictwem w projekcie parasolowym OZE przypominamy, że wprowadzony został ciągły nabór ankiet dot. odnawialnych źródeł energii. Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie ankiety i przesłanie skanu podpisanego dokumentu na adres mailowy r.czyrny@gminalubaczow.pl, przesłanie ankiety za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej epuap lub złożenie oryginału dokumentu w sekretariacie Urzędu Gminy Lubaczów.
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Lubaczów (tel. 16 632 16 84 wew. 25 lub pod adresem mailowym r.czyrny@gminalubaczow.pl) lub na stronie internetowej www.gminalubaczow.pl w zakładce „Projekt Parasolowy – Odnawialne Źródła Energii dla gospodarstw domowych”. W przypadku zapytań dot. kwestii technicznych prosimy o kontakt z Koordynatorem Klastra – DOEKO Group Sp. z o.o. (tel. 12 446 42 97).
Projekt OZE prowadzony jest przez podmioty zrzeszone w Lubaczowskim Klastrze Energii tj. Miasto Lubaczów, Gmina Lubaczów, Gmina Horyniec-Zdrój, Miasto i Gmina Cieszanów, Miasto i Gmina Narol, Powiat Lubaczowski. Klaster docelowo ma umożliwić mieszkańcom posiadanie własnej instalacji OZE, co spowoduje obniżenie cen kupowanej energii elektrycznej oraz powstanie systemu bezpieczeństwa i bilansowania energetycznego.
Wójt Gminy Lubaczów
Wiesław Kapel
Do pobrania: