W miniony weekend zakończył się Festiwal Dziedzictwa Kresów.
W sobotę odbył się bardzo ciekawy rajd rowerowy pn. „Na szlaku kresowych legend, strachów i całkiem realnej historii”. A tuż po nim scenie Amfiteatru w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju wystąpiły zespoły folklorystyczne: ZPiT Osławiany z Mokrego, ZPiT Kresy z Gminy Lubaczów, Rodzinna Kapela Hałasów. Wieczorem tego dnia miał miejsce piękny koncert „Wolfgang Amadeusz Mozart Requiem d-moll KV 626” w Kościele Karmelitów Bosych w Przemyślu z udziałem znakomitych solistów: Olga Pasiecznik, Peter Kooijn – bas, Krystian Adam Krzeszowiak – tenor, BAROQUE COLLEGIUM 1685 – chór i orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej.
Niedziela Finałowa odbyła się tradycyjnie w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. To była okazja, by podziękować współorganizatorowi Festiwalu, którym jest Województwo Podkarpackie. Reprezentował je Marszałek Województwa Podkarpackiego- Władysław Ortyl.
Podziękowania otrzymało również Partnerskie Miasto Diosd na Węgrzech, którego delegacja od wielu lat jest obecna na tym wydarzeniu i tworzy niepowtarzalny klimat, prezentując kulturę i smaki kuchni węgierskiej. Tradycyjnie delegacji przewodniczył burmistrz Diosdu- Pan Geza Speth.
Niemal od początku istnienia Festiwalu jest na nim obecne rodzinne przedsiębiorstwo Państwa Danuty i Leszka Jakimowiczów- Leda- Ser. Firma ta produkuje znakomite sery, które zajmują wysokie miejsca na konkursach i szczycą się znakiem Agro Polska. Ich działalność to także wyróżnienie dla Gminy Lubaczów, dlatego Państwo Danuta i Leszek otrzymali na scenie statuetkę w dowód uznania dla pracy, osiągnieć i wkładu w promocję i rozwój gminy oraz województwa.
Oczywiście Finałowa niedziela obfitowała także w smaki doskonałej rodzimej kuchni, którą reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich. Panie uczestniczyły w znanym konkursie Kresowe Jadło na najlepszą potrawę.
Na placu prezentowały się również podmioty zrzeszone w Szlaku kulinarnym wschodniej Polski, które również rywalizowały w konkursie, a także producenci żywności.
Na poszukiwaczy tradycji i rzemiosła czekali rękodzielnicy, a najprawdziwsze perełki można było odnaleźć na giełdzie staroci.
Do tradycji dawnych Kresów nawiązywał w swoich prelekcjach Tomasz Kuba Kozłowski, który w galerii Lokalnej Historii opowiadał o fenomenie kolejowych rajdów narciarskich.
W Kresowej Osadzie mieściła się mała scena, a na jej deskach tego dnia wystąpili: dzieci i młodzież Studia Piosenki MDK Lubaczów, Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” i Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka” oraz Rodzinna Kapela Hałasy.
Wieczorem natomiast rozbrzmiały dźwięki z dużej sceny, gdzie koncert dali: Magdalena Białorucka-Ogorzelec z zespołem oraz gwiazda wieczoru- Ewa Farna.
Festiwal odbył się dzięki wsparciu Województwa Podkarpackiego, Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy również wszystkim partnerom instytucjonalnym i sąsiednim samorządowym, których pomoc wpływa na wysoki poziom organizacyjny i merytoryczny przedsięwzięcia. Nie zapominając, że przygotowanie kilkudziesięciu wydarzeń, jakie odbyły się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2022, to ogrom zadań do wykonania, dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy ich realizacji.
Nie żegnamy się jednak, bo czekają nas jeszcze wydarzenia pofestiwalowe. Oto ich program.
Niedziela 21.08.2022 Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4
“Skarby kresowej świątyni. dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”- wernisaż wystawy
Czwartek 8.09.2022 Lubaczów Rynek
„Ignacy Łukasiewicz Polak, który rozświetlił mrok” Wernisaż wystawy. Spotkanie z autorami najnowszej książki o Łukasiewiczu
Czwartek 22.09.2022 Basznia Dolna, Kresowa Osada
Warsztaty dla szkół gastronomicznych z kuchni dawnej prowadzone przez Muzeum Króla Jana w Wilanowie
Piątek 23.09.2022 Miejski Dom Kultury w Lubaczów, ul. Marii Konopnickiej 2
Spotkanie filmowe -„Nafciarz Romantyk” Projekcja filmów połączona w części popołudniowej ze spotkaniem z ekipą filmową – Ignacy Łukasiewicz(reżyser, aktorzy itp.)
29/30.09.2022 Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4
Finisaż wystawy “Skarby kresowej świątyni. dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”-spotkanie popularyzacyjne, rozmowa z kuratorem wystawy.
Niedziela 27.11.2022 Przemyśl, Muzeum Archidiecezjalne, plac Katedralny 2
„Wędrujące Madonny. Wizerunki Madonn Kresowych na Podkarpaciu” – konferencja popularnonaukowa.