W minioną niedziele, 4 września, odbyło się Gminno-Dekanalne Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych uroczystości była miejscowość Załuże, która witała przybyłych gości pięknymi dożynkowymi dekoracjami.
W kościele pw. Matki Bożej Opieki, mszę świętą koncelebrowaną w intencji plonów i rolników odprawili ks. kan. Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, Ojciec Jan Szpyt- franciszkanin z Klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, ks. Tadeusz Maciejko proboszcz parafii w Załużu oraz Ks. Dominik Samulak- proboszcz Parafii pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu.
Z tego miejsca barwny korowód dożynkowy, składający się z orszaku konnego, dwóch dorożek, pięknie ustrojonych traktorów z wozami i przyczepami, na których jechały misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z wykonawcami, ruszył w kierunku stadionu sportowego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po powitaniu licznie przybyłych gości m.in. Pani Teresy Pamuły- Poseł na Sejm RP, delegacji samorządu Miasta Jaworowa na Ukrainie- Vitalija Denehy- wicemera Jaworowa i Mikołaja Besagi – Radnego Rady Miasta Jaworowa, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji oraz organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa, odbył się „obrzęd zakończenia żniw” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka, podczas którego „żniwiarze” wręczyli na ręce gospodarza gminy- Wiesława Kapla oraz jego małżonki snopek żniwny ze zbóż oraz symbol pszenicznego chleba, z życzeniami dla nich i wszystkich mieszkańców. Chwilę później Wójt Gminy Lubaczów, Starostowie dożynkowi- Państwo Beata Bobecka i Kamil Bosek (starostowie gminni) oraz Państwo Dorota Antosz i Paweł Pukas (starosta sołectwa Załuże), podzielili się chlebem z zebranymi gośćmi. W gminie Lubaczów dożynkową tradycją jest również piękny „obrzęd obtańczenia wieńca” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca KRESY.
Tegoroczne Święto Plonów było również okazją do uczczenia jubileuszu 60-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Załużu- najstarszego w gminie Lubaczów. Jubilatki odebrały liczne gratulacje, życzenia i prezenty m.in. od Pani Teresy Pamuły, Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lubaczowie, delegacji z Ukrainy, Samorządu Gminy Lubaczów, GOK i GBP, Sołectwa Załuże, Klubu Seniora w Załużu, Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich oraz koleżanek z pozostałych KGW.
Podczas dożynek przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, do którego zgłoszono 22 wieńce.
Komisja w składzie:
Katarzyna Ignas – kustosz muzealny etnograf w dziale Historyczno-Etnograficznym Muzeum w Przeworsku,
Monika Zydroń – Adiunkt Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie,
Monika Szwed- Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej,
wytypowała następujących zwycięzców:
I miejsce – KGW Szczutków,
II miejsce – KGW Załuże,
III miejsce – KGW Budomierz.
Przyznano także trzy wyróżnienia, które przypadły: KGW Krowica Sama, KGW Młodów oraz KGW Borowa Góra.
Do drugiego z przeprowadzonych konkursów na „Najlepszy chleb” zgłoszeń dokonało 25 podmiotów.
Wypieki oceniała Komisja w składzie:
Agata Szczepanik- Przedstawicielka Stowarzyszenia Zarzecze – Dziś Dla Jutra,
Janina Furgała – gospodyni domowa, członkini Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka,
Tomasz Tkaczyk- Właściciel Piekarni „Słoneczko”.
Istotnymi kryteriami branymi pod uwagę przy wytypowaniu najlepszego chleba było: zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak, oraz struktura w przekroju. Miejsca na podium zajęli:
I miejsce – KGW Bałaje,
II miejsce – KGW Borowa Góra,
III miejsce – KGW Mokrzyca,
Wyróżnienia przyznano KGW Antoniki i KGW Krowica Hołodowska oraz Klubowi Seniora w Młodowie.
Na dożynkowym placu nie zabrakło nowoczesnego sprzętu rolniczego, zaprezentowanego dzięki uprzejmości Panów: Jacka Rozwoda, Tadeusza Hałuchy oraz Kamila Boska, a także tradyjcnych narzędzi rolniczych, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się sztyftówka.
Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów zabierając głos podczas dożynek podkreślił, że są one wyrazem naszej integracji, czasem gdy dziękujemy Bogu za opiekę i ludziom za trud pracy. Mimo że w gminie Lubaczów dominują gospodarstwa małe, potrafią one się rozwijać, a ich właściciele doskonale rozumieją, ile wysiłku kosztuje ich utrzymanie.
Wójt w sposób szczególny podziękował mieszkańcom Załuża za organizację tego wydarzenia, piękne przyozdobienie całej miejscowości, bardzo dobrą współpracę z Gminą oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, dzięki czemu licznie przybyli goście, mogli podziwiać tradycyjne, kolorowe święto plonów- takie, jakim ono powinno być.