W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej w miniony wtorek odbył się konkurs kulinarny dla Szkół Gastronomicznych pod nazwą „Kuchnia kresowa – kuchnia historyczna”. Jest to kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, związane z zachowywaniem i popularyzowaniem kuchni kresowej, którego organizatorami są Gmina Lubaczów i Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Wzięły w nim udział 4 szkoły: Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.
Uczestnicy zmierzyli się z bigosikiem z ryb słodkowodnych. Komisja konkursowa w składzie Maciej Nowicki i Norbert Sokołowski (szefowie kuchni, edukatorzy kulinarni z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) oceniali kreatywność uczestników konkursu co do form podania potrawy, technik wykorzystywanych podczas przygotowywania dania z jednoczesnym zachowaniem „smaku charakterystycznego dla przepisu historycznego” (tj. kwaśnego, słonego, słodkiego).
I miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu wraz z nagrodą rzeczową dla szkoły – robotem planetarnym oraz nagrodami rzeczowymi w postaci robotów planetarnych.
II miejsce przypadło dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach wraz z nagrodą rzeczową dla szkoły – grillem elektrycznym oraz nagrodami rzeczowymi w postaci blenderów ręcznych.
III miejsce zdobył Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku wraz z nagrodą rzeczową dla szkoły– multi-cookerem, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz nagrodami rzeczowymi w postaci rozdrabniaczy do warzyw.
IV miejsce uzyskał Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu wraz z nagrodą rzeczową dla szkoły – grillem elektrycznym oraz nagrodami rzeczowymi w postaci blenderów.
Nagrody za I, II i III miejsce ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu, a za IV miejsce Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie.
Gratulujemy nauczycielom i uczniom. Dziękujemy, że zechcieli Państwo uczestniczyć w konkursie mającym na celu krzewienie naszej historii i kultury kulinarnej. Kuchnia dawna, kresowa dzięki Państwa udziałowi zyskuje popularność i staje się źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń kucharzy. Zachęcamy do dalszego wczytywania się w kulinarne książki historyczne. To jest zarówno nasze dziedzictwo, jak i nasza przyszłość.