Kościółkowi w Hruszowie było poświęcone niedzielne spotkanie z cyklu Kresy najbliższe.
W 2023 r. o tym niezwykłym kościółku powstał film „Hruszów- wspólnota ponad granicą” w reżyserii Mateusza Osiadacza, zrealizowany przez Muzeum Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Swoją premierę miał on w lipcu ubiegłego roku w Lubaczowie podczas trwania Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Wczoraj mogli go obejrzeć uczestnicy spotkania w Domu Kultury w Krowicy Samej. Wcześniej jednak o powstawaniu tego niezwykłego i wzruszającego obrazu opowiadali Pan dr Marcin Gapski- Zastępca Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Pan Mateusz Osiadacz – reżyser filmu „Hruszów- wspólnota ponad granicą” z Bevel.Studio. By uzupełnić wiedzę historyczną o samym Hruszowie, Pan Tomasz Róg- historyk i regionalista przedstawił bardzo ciekawy zarys dziejów koszar kawalerii.
„Hruszów- wspólnota ponad granicą” to nie tylko opowieść o zapomnianym miejscu, to pełen emocji dokument, w którym występują obok historyków i regionalistów, mieszkańcy Krowicy i Budomierza: Państwo Stefania i Bronisław Adamowicz, Pani Bronisława Ziemba, Pani Anna Zacharko, Pan Jan Mazurkiewicz, którzy ten kościółek znają ze wspomnień i przekazów swoich rodziców. Z emocjami opowiadali o czasach, gdy w wielonarodowościowej wspólnocie, jaka zamieszkiwała te tereny doszło do rozłamów, a rodziny podzieliła powstała granica państwowa.
Pan Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów zabierając głos na podsumowanie spotkania, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Krótko opowiedział o tym, jak zaczęła się historia ratowania niewielkiego kościółka. W pierwotnym zamyśle miał on zostać odrestaurowany dla celów ekumenicznych i stać się symbolem odbudowy dobrych relacji pomiędzy narodami. Mimo że wojna przeszkodziła dalszym działaniom konserwatorskim, Samorząd ma nadzieję kontynuować prace. Dzięki inicjatywie powstania filmu, zachowujemy na stałe wspomnienia i wiedzę o tym miejscu, a imponująca rekonstrukcja 3D wykonana przez Bevel.Studio daje podstawę do dokonywania w przyszłości dalszych prac rekonstrukcyjnych.
W niedzielnym spotkaniu uczestniczyli m.in. Pan Zenon Swatek-starosta Lubaczowski, członkowie lubaczowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, Harcerze, osoby związane z kulturą, dyrektorzy Gminnych Jednostek Organizacyjnych, dzieci i młodzież, mieszkańcy Krowicy Samej, Krowicy Hołodowskiej, Budomierza i Krowicy Lasowej.
Kościół św. Józefa w Hruszowie został wybudowany w 1898 r. jako kaplica dworska. Znajduje się tuż przy granicy z Polską, a jego historia wiąże się z historią mieszkańców przygranicznych miejscowości gminy Lubaczów. Do niego uczęszczali na msze, tam chrzcili swoje dzieci. Po wojnie kościółek uległ zniszczeniu. Samorząd Gminy Lubaczów wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów podjęli się jego ratowania. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy członków lubaczowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Harcerzy, Strzelców, Radnych i Sołtysów oraz mieszkańców Gminy, udało się zabezpieczyć świątynię przed dalszą degradacją. Prace przerwała pandemia, a następnie trwający na Ukrainie konflikt zbrojny. Samorząd jednak przygotowuje się do dalszych działań przy obiekcie. Kościółek w Hruszowie czeka cierpliwie na nas. I na pewno, gdy będzie na to tylko szansa znów się tam spotkamy.