Informacje wynikające z art. 3 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2024 poz. 399):
a)Informacja o podmiotach odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu danej gminy, zawierające firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości
– od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy od dnia 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r. odpady komunale odbiera firma wybrana w drodze postepowania przetargowego tj.:
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Sp. z o.o.,
adres: ul. Przemyska 15, 37-500 Jarosław
– od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne odbierają firmy, które są wpisane do rejestru działalności regulowanej (podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek podpisania indywidualnej umowy z uprawnioną firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej) tj.:
b) informacja o miejscach zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu danej gminy niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania
Rodzaj przekazywanych odpadów | Nazwa i adres instalacji |
Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne | PUK EMPOL Sp. z o.o., /IK Młyny 37-522 Młyny 111 a
|
Odpady kuchenne ulegające biodegradacji
Bioodpady |
PUK EMPOL Sp. z o.o., /IK Młyny 37-522 Młyny 111 a
|
c) informacja o osiągniętym przez gminę oraz podmioty odbierające odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości, w danym roku kalendarzowym, wymaganym poziomie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, poziomie składowania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, zwanym dalej „poziomem składowania”, oraz poziomie ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania
– Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu:
osiągnięty w 2023 r. – 36,68 %
wymagany w 2023 r. – min. 35 %
– Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania:
osiągnięty w 2023 r. – 3,08 %
– poziom składowania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, zwanym dalej „poziomem składowania”:
osiągnięty w 2023 r. – 29,67 %
d) informacja o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zawierające:
– firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
– adresy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie danej gminy wraz ze wskazaniem rodzajów przyjmowanych odpadów oraz dni i godzin ich przyjmowania
Zgodnie z Zarządzeniem nr 47/2020 Wójta Gminy Lubaczów z dnia 4 maja 2020 r. w sprawie utworzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i nadania mu regulaminu (wraz ze zmianami) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych prowadzony jest przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., Mokrzyca 83, 37-600 Mokrzyca.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowany jest w miejscowości Załuże 361, 37-600 Załuże, czynny jest w każdy wtorek i czwartek w okresie od kwietnia do października w godzinach od 9.00 do 17.00, natomiast w okresie od listopada do marca w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 8.00 do 13.00 (oprócz przypadających w tym czasie dni ustawowo wolnych od pracy).
W PSZOK nieodpłatnie przyjmowane są wyłącznie następujące odpady:
– opakowania wielomateriałowe
– przeterminowane leki i chemikalia,
– zużyte baterie i akumulatory,
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– meble i inne odpady wielkogabarytowe,
– zużyte opony z samochodów osobowych w ilości 4 sztuk rocznie od jednego gospodarstwa,
– bioodpady,
– budowlane i rozbiórkowe,
– papier,
– szkło,
– metale,
– tworzywa sztuczne,
– medyczne – powstające w gospodarstwie domowym,
– tekstylia i odzież,
– świetlówki,
– popiół z palenisk domowych.
Wymienione wyżej odpady właściciele nieruchomości zamieszkałych mogą oddawać bezpłatnie. Transport odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt.
e) informacja o zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2024 r. poz. 573), zawierające:
– firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres zbierającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– adresy punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie danej gminy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny właściciele nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Lubaczów (zgodnie z Zarządzeniem nr 47/2020 Wójta Gminy Lubaczów z dnia 4 maja 2020 r. w sprawie utworzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i nadania mu regulaminu) w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w miejscowości Załuże. Przedsiębiorstwem, które będzie odbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Sp. z o.o., ul. Przemyska 15, 37-500 Jarosław.
Ponadto zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z nieruchomości zamieszkałych odbiera i zagospodarowuje firma wybrana w drodze przetargu – dwa razy w roku zgodnie z harmonogramem odbioru dostarczonym do każdej nieruchomości.
f) informacja o adresach punktów zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon, powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładów przetwarzania takich odpadów, jeżeli na obszarze , obszarze gminy są położone gospodarstwa rolne: