6 lipca 1884 roku linią kolejową Jarosław-Sokal, przebiegającą przez Gminę Lubaczów, przejechał pierwszy skład pociągu. Jubileusz 140-lecia tego wydarzenia Gmina Lubaczów obchodziła w dniach 5-7 lipca. Był on częścią rozpoczynającego się Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Gminę Lubaczów i Województwo Podkarpackie.
W ramach Jubileuszu, 5 lipca odbyło się okolicznościowe seminarium kolejowe, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych regionalnych i lokalnych, reprezentanci spółek kolejowych: PKP PLK, Intercity, Podkarpacki Zakład POLREGIO S.A., Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie, obecni i byli pracownicy kolei, przedstawiciele instytucji związanych z kulturą oraz turystyką, a także przedsiębiorcy.
Niezwykle ciekawym punktem seminarium była dyskusja o przyszłości linii kolejowej nr 101 relacji Munina – Hrebenne, którą poprowadził Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, a głos zabierali Pan Piotr Pilch- Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Mieczysław Borowiec – Dyrektor PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie, Pani Violetta Szumilak – Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie oraz Pan Ryszard Rębilas- Dyrektor Zakładu Południowego PKP INTERCITY w Krakowie.
Kolejnego dnia wydarzenia jubileuszowe odbywały się w Stacji Basznia oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. W Zespole Zamkowo-Parkowym Muzeum miało miejsce spotkanie z Panią Dominiką Leszczyńską oraz Michałem Fludzińskim ze Stacji Muzeum w Warszawie, którzy z pasją opowiadali o pracy przy zgłębianiu kolejowych archiwów rodzinnych.
Jubileusz zakończył się Piknikiem Kolejowym w minioną niedzielę na Stacji Basznia. Jego uczestnicy mogli wziąć udział w kolejowych warsztatach chemicznych i fizycznych, najmłodsi na chwilę stawali się małymi naukowcami lub artystami, którzy malowali piękne obrazy. Na pikniku nie zabrakło instytucji związanych z koleją. Spółki PKP PLK, INTERCITY, POLREGIO prezentowały się na stoiskach promocyjno-informacyjnych, a pracownicy Stacji Muzeum w Warszawie opowiadali o swojej działalności i dorobku Stacji, jednocześnie na żywo prezentując oryginalny mundur kolejowy z początku XX w. Również Straż Ochrony Kolei demonstrowała sprzęt, jakim dysponuje w postaci wozu specjalistycznego czy wyposażenia osobistego. Funkcjonariuszom towarzyszył również pies zatrudniony w Straży. Panowie z chęcią odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się drezyny rowerowe, które jeździły po bocznym torze oraz przejazdy nowoczesnym szynobusem, który Gmina wynajęła specjalnie na tę okazję.
Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy, Gminnej Bibliotece Publicznej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baszni Dolnej oraz zakładom kolejowym za pomoc w organizacji tego wyjątkowego Jubileuszu.
Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Zachęcamy do śledzenia programu na https://festiwalkresow.pl
Seminarium kolejowe
Co kryją kolejowe archiwa rodzinne – spotkanie z Panią Dominiką Leszczyńską ze Stacji Muzeum w Warszawie
Piknik Kolejowy