Wójt Gminy Lubaczów informuje, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu (PGKiM) wypełniając obowiązek wynikający z art. 6 ka ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zawartej umowy z Gminą prowadzi comiesięczne kontrole w zakresie przestrzegania zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych w stosunku do mieszkańców objętych gminnym systemem odbioru odpadów. Analiza przesłanych do tej pory przez PGKiM protokołów kontroli wyraźnie pokazuje, że część odpadów sprawia wiele trudności w zakresie właściwego ich segregowania. Poniżej wskazujemy najczęściej popełniane przez mieszkańców błędy, na które należy zwrócić uwagę podczas segregacji.
ŹLE: Ręczniki papierowe wrzucane do pojemnika/worka na papier
Artykuły higieniczne, takie jak pieluchy, ręczniki papierowe, czy chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu i należy wrzucać je do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
ŹLE: Paragony wrzucane do pojemnika/worka na papier
Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony, czy kupony, nie należy wrzucać do pojemnika/worka na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony należy wrzucać do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
ŹLE: Plastikowe butelki po oleju spożywczym/opakowania plastikowe po margarynie wyrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane
Plastikowe butelki po oleju spożywczym, czy opakowania plastikowe po margarynie nie stanowią utrudnienia w procesie recyklingu, dlatego po opróżnieniu (bez obowiązku ich umycia) należy wrzucać je do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty pojemnika/worka).
ŹLE: Zużyta gąbka do mycia naczyń lub ciała wrzucana do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Właściwym miejscem dla tych odpadów jest pojemnik/worek na odpady zmieszane.
ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby wyrzucane do pojemnika/worka na szkło
Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników/worków zielonych, przeznaczonych na szkło. Znicze, lustra, naczynia ceramiczne, czy szkło stołowe należy wrzucać do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
ŹLE: Aerozole wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Puste opakowania po aerozolach (np. po dezodorantach, lakierze do włosów, odświeżaczu powietrza) w sprayu należy wrzucać do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
ŹLE: Blistry po lekach wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Choć są wykonane z połączenia aluminium i plastiku, należy wrzucić je do odpadów zmieszanych. Ważne by były puste. Blistry zawierające leki należy wrzucić do pojemników w aptekach lub dostarczyć do PSZOK. Kartonowe opakowanie po lekach i papierową ulotkę należy wrzucić do pojemnika/worka na papier.
ŹLE: Brudne tacki styropianowe po żywności wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Brudne styropianowe opakowania nie nadają się do recyklingu. Takie tacki (np. po mięsie czy wyrobach garmażeryjnych) należy wrzucić do pojemnika/worka na odpady zmieszane, z kolei czyste należy wrzucić do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne.
ŹLE: Worki polipropylenowe, worki raszlowe, siatkowe ( np. po warzywach) wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Ze względu na trudności w przetwarzaniu odpadu w instalacjach taki odpad należy wrzucić do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
ŹLE: Drobne kawałki, ścinki kabli, światłowodów, przewodów wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Drobne kawałki, ścinki kabli należy wrzucać do pojemnika/worka na odpady zmieszane, natomiast większe ilości oraz zużyty sprzęt elektryczny powinien trafić do PSZOK-u lub zostać wystawiony przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem odbioru.
ŹLE: Gumowe kalosze, dywaniki, cerata, pianki, opaski opakowaniowe wyrzucane do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Właściwym miejscem dla tych odpadów jest pojemnik/worek na odpady zmieszane.
ŹLE: Styropian budowlany, wełna mineralna, papa wyrzucana do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne
Te odpady nie są odpadami komunalnymi i nie podlegają odbiorowi w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Przedmiotowe odpady za odpłatnością powinny zostać odebrane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy.
ŹLE: Części samochodowe, zderzaki, fotele samochodowe wystawiane do odbioru razem z odpadami komunalnymi
Te odpady nie są odpadami komunalnymi i nie podlegają odbiorowi w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Przedmiotowe odpady za odpłatnością powinny zostać odebrane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy.
ŹLE: Odpady wytworzone w ramach prowadzonej działalności rolniczej (np. big bag, folia) wystawione do odbioru razem z odpadami komunalnymi
Odpady z prowadzonej działalności rolniczej nie są odpadami komunalnymi i powinny zostać odebrane za odpłatnością wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy.
Pamiętajmy o tym, że to, jak segregujemy odpady, wpływa na koszty obsługi całego systemu, a tym samym na kwotę, jaką płacimy za odbiór odpadów, a także na ilość surowców, która trafi do ponownego wykorzystania. Wszystko zależy od naszych indywidualnych działań.