Wczoraj oraz w minioną niedzielę odbyły się obchody upamiętniające 80 rocznicę mordu na mieszkańcach Podlesia, Baszni Górnej i Dąbrowy (Kornagi) przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.
11 sierpnia 2024r. w Podlesiu uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęto mszą św. sprawowaną przez księdza dr. Leszka Bruśniaka proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej oraz ks. dr Pawła Zubrzyckiego. Po mszy św. na dziedzińcu przed kościołem odśpiewano hymn państwowy i podniesiono flagę na maszt. Następnie głos zabrała Pani Zofia Antonik naoczny świadek tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły Podlesie i Basznię Górną. W imieniu Pana Wiesława Kapla Wójta Gminy Lubaczów oraz własnym list do uczestników uroczystości odczytał Pan Wiesław Smoliniec Wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubaczów. Kolejnym punktem uroczystości był apel pamięci oraz salwa honorowa przygotowane przez 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Następnie przed tablicą pamiątkową znajdującą się w przedsionku kościoła kwiaty złożyli:
– Pani Anna Rutkowska – reprezentująca Poseł na Sejm RP Panią Teresę Pamuła,
– Rodziny pomordowanych,
– Samorządy wiejskie z Baszni Górnej i Podlesia,
– Służby Mundurowe z garnizonu Jarosław – wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej,
– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Lubaczów,
– Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
– Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch oddział Lubaczów,
– Jednostki OSP Basznia Dolna i Basznia Górna,
– Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz ZHP w Lubaczowie,
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baszni Dolnej,
– Samorząd Gminy Lubaczów.
Na zakończenie, prowadząca – Pani Marta Tabaczek jeszcze raz podziękowała wszystkim za obecność i uświetnienie uroczystości oraz zaprosiła zebranych na pobliski cmentarz, by przy mogile rodziny Kosiorów i Stafów pomodlić się i zapalić znicze.
Całość wydarzenia patriotyczno-religijnego uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta z Obszy pod batutą Pana Michała Gizy.
Z kolei w czwartek 15 sierpnia 2024r. w Dąbrowie (Kornagi) odbyły się obchody upamiętniające 80 rocznicę mordu na mieszkańcach i spalenia wsi przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.
One również rozpoczęły się mszą św. w kaplicy pw. św. Brata Alberta sprawowaną przez ks. Krzysztofa Górniaka wikariusza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. W wygłoszonej homilii ks. wikariusz nawiązał do przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego oraz obchodzonego w polskiej tradycji dnia Matki Boskiej Zielnej. Po mszy św. na dziedzińcu przed kościołem odmówiona została modlitwa za pomordowanych z 14 na 15 sierpnia 1944r. mieszkańców tej miejscowości oraz ofiary II Wojny Światowej. Następnie odczytany został apel pamięci przygotowany przez Jednostkę Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.
W imieniu Pana Wiesława Kapla – Wójta Gminy Lubaczów oraz własnym do uczestników uroczystości słowa skierował Pan Roman Cozac – Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na ścianie kościoła.
Wiązanki kwiatów złożyły następujące delegacje:
– Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach,
– Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie,
– Samorządu wsi Dąbrowa,
– Rodzin pomordowanych,
– 16-stej Drużyny Harcerskiej „Sokoły” oraz Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie,
– Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch oddział Lubaczów,
– Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Lubaczów,
– Pani Anna Rutkowska – reprezentująca Poseł na Sejm RP Panią Teresę Pamuła wraz z Panem Romanem Cozac – Przewodniczącym Rady Gminy Lubaczów.
Na zakończenie uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze na zbiorowym grobie rodzin pomordowanych.
Fot. Tomasz Mielnik