Barwny korowód, ciekawe i pomysłowe dekoracje, misternie wykonane wieńce dożynkowe można było wczoraj podziwiać na Gminno-Dekanalnym Święcie Plonów, które odbyło się w Krowicy Samej.
Tradycyjnie to wydarzenie rozpoczęła msza święta dziękczynna, która została odprawiona w miejscowym kościele pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Stopyry – Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego z udziałem ks. Krzysztofa Wawszczaka- proboszcza parafii w Krowicy Samej, ks. dr Leszka Bruśniaka- proboszcza parafii w Baszni Dolnej oraz ks. dr. Tadeusza Maciejko – proboszcza parafii w Załużu – kapelana rolników.
Po mszy świętej barwny korowód przejechał na plac dożynkowy przy szkole podstawowej w Krowicy Samej.
Prowadząca wydarzenie-Pani Marta Tabaczek- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury powitała przybyłych gości. Zaproszenie na tegoroczne dożynki przyjęli: Pani Anna Schmidt- Poseł na Sejm RP, Pani Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, Wicewojewoda Podkarpacki- Pan Tomasz Lorenc, Starosta Lubaczowski –Pani Barbara Broź, Pan Marek Małecki- Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie, ppłk. SG Zbigniew Mikus- Komendant Placówki SG w Horyńcu – Zdroju oraz reprezentanci Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Lubaczów, Pani Anna Kordys – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, Pan Zbigniew Słotwiński – Przedstawiciel Podkarpackiej Izby Rolniczej, przedstawiciele instytucji oraz organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa (ODR), a także rolnicy, pszczelarze, sadownicy, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy powiatu lubaczowskiego.
„Żniwiarze” z Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” i dzieci z Zespołu „Gwiazdki” z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” ofiarowali na ręce Wójta Gminy Lubaczów i jego małżonki snopek żniwny ze zbóż oraz symbol pszenicznego chleba, z życzeniami dla nich i wszystkich mieszkańców. Jest to wstęp do dzielenia się chlebem z uczestnikami dożynek, którym częstowali Wójt, Starostowie dożynkowi gminni: Pani Elżbieta Jędrys (Basznia Dolna) i Pan Jacek Ważny (Hurcze), Starostowie dożynkowi sołeccy: Pani Małgorzata Nowosiadło i Pan Janusz Furgała, a także Pan Janusz Furgała – sołtys z Krowicy Hołodowskiej oraz Pani Małgorzata Głuszek – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Samej. Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” obtańcował wieniec miejscowości, w której obywało się święto plonów, dając początek tańcom i śpiewom towarzyszącym dożynkom.
Pan Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów oraz goście zabierający głos na scenie zgodnie podziękowali za trud pracy na roli wszystkim rolnikom i sadownikom oraz za owoce tej ciężkiej pracy, z których wszyscy korzystamy. Podkreślali, że mimo dynamicznego rozwoju i mechanizacji rolnictwa, jest to wciąż jeden z najbardziej wymagających zawodów, zależny od kaprysów pogody i nieznający odpoczynku. Szacunku do chleba powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat, a tradycja obchodzenia święta plonów temu służy. Pan Wójt podziękował również za przepięknie wykonane wieńce dożynkowe Kołom Gospodyń Wiejskich oraz Klubom Seniora z terenu Gminy Lubaczów, które kultywują i przekazują kolejnym pokoleniom tę wyjątkową tradycję.
Uroczystość była także okazją do wręczenia nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panu Grzegorzowi Kuclowi z Krowicy Hołodowskiej.
Podczas dożynek przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, do którego zgłoszono 22 wieńce.
Komisja w składzie:
-Robert Kryla- Prezes Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej- przewodniczący komisji,
-Anna Cieszyńska – przedstawicielka PODR w Boguchwale,
-Bożena Bednarczyk – Dyrektor GOK w Obszy,
-Anna Szydło – pedagog, terapeuta zajęciowy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubaczowie.
wytypowała następujących zwycięzców:
I miejsce – KGW Szczutków
II miejsce – KGW Budomierz
III miejsce – KGW Krowica Hołodowska
Przyznano także dwa wyróżnienia, które przypadły KGW Lisie Jamy oraz KGW Bałaje.
Do drugiego z przeprowadzonych konkursów pn.: „Najlepszy chleb” zgłoszono 28 wypieków.
Wypieki oceniała Komisja w składzie:
-Paweł Leżański – przedstawiciel PODR w Boguchwale- przewodniczący komisji,
-Grażyna Wardach – właścicielka Piekarni „Obsza”,
-Maria Szczerbiwilk – emerytowana pracownica Domu Kultury, przewodnicząca KGW
Istotnymi kryteriami branymi pod uwagę przy wytypowaniu najlepszego chleba było: zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak, oraz struktura w przekroju. Miejsca na podium zajęli:
I miejsce – KGW Szczutków
II miejsce – KGW Basznia Górna
III miejsce – KGW Budomierz
Wyróżnienia przyznano KGW Piastowo i KGW Lisie Jamy.
Na placu nie zabrakło także ciekawych konkurencji dożynkowych jak: robienie masła, ubijanie piany, rzut wałkiem. Każdy z gości mógł wziąć także udział w warsztatach kulinarnych, rękodzielniczych i artystycznych z robienia prozaików, wieńców, malowania toreb w motywy żniwne. Najmłodsi wspaniale bawili się na przygotowanym dla nich placu zabaw.
Wójt Gminy Lubaczów wraz z Samorządem bardzo dziękują wszystkim przybyłym gościom za udział w tym wydarzeniu. Mieszkańcom Krowicy Samej oraz Krowicy Hołodowskiej, Kołom Gospodyń tam działającym, Klubowi Seniora, Szkole Podstawowej w Krowicy Samej, starostom dożynkowym, radym i sołtysom za piękne przyozdobienie swoich miejscowości, wspaniałe przyjęcie wszystkich gości oraz stworzenie wyjątkowej atmosfery w duchu jednej z najpiękniejszych tradycji polskiej wsi. Przekazujemy podziękowania również Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Gminnej Bibliotece Publicznej za przygotowanie organizacyjne i techniczne tegorocznego Święta Plonów oraz przeprowadzenie warsztatów i zabaw, a także Ochotniczym Strażom Pożarnym z Krowicy Hołodowskiej i Krowicy Lasowej za pomoc w przygotowaniu placu i czuwaniu nad porządkiem i bezpieczeństwem.