Mając na uwadze zapisy art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz.U.2024.54) oraz uchwały antysmogowej nr LII/869/18 przyjętej w dniu 23 kwietnia 2018 r. przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. U. Woj. Podkarpackiego z 2018 r. poz. 2498), Wójt Gminy Lubaczów informuje, że w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego w terminie od 20.11.2024 r. do 31.12.2024 r. odbywać się będą na terenie gminy Lubaczów kontrole indywidualnych źródeł ciepła (domowych pieców i kotłów).
Zakres przedmiotowej kontroli obejmować będzie:
-przestrzeganie zakazu spalania odpadów komunalnych w kotłach i piecach, na zewnątrz posesji,
-przestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej w zakresie stosowanych paliw i urządzeń grzewczych.
Czynności kontrolne będą przeprowadzane przez pracowników Urzędu Gminy Lubaczów, na podstawie upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Lubaczów. W razie wątpliwości, co do tożsamości osób przeprowadzających kontrolę prosimy o kontakt z Urzędem Gminy, numer telefonu 16 632 16 84 wew. 33.
Czynności kontrolne będą przeprowadzane w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. W ramach przeprowadzanej kontroli upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Lubaczów, maja prawo: wstępu na teren nieruchomości, żądania okazania dokumentów dotyczących instalacji grzewczych (np. dokumentacja techniczna urządzenia, certyfikaty), dowodów zakupu paliwa, świadectw, jakości paliwa, wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych.
Z czynności kontrolnych sporządzony zostanie protokół (w dwóch egzemplarzach), który podpisują kontrolujący oraz Kontrolowany. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kontrolowany. W ramach kontroli może zostać wykonana dokumentacja fotograficzna będąca załącznikiem do protokołu.
Kontrola będzie służyć również działaniom edukacyjnym – informowanie mieszkańców o konieczności wymiany starych źródeł ciepła i możliwości uzyskania dofinansowania dla tego rodzaju inwestycji.
Jednocześnie Wójt Gminy Lubaczów informuje, że uchwała antysmogowa (dostępna pod linkiem: https://bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/ochrona-powietrza/4055-uchwala-antysmogowa-dla-wojewodztwa-podkarpackiego) została przyjęta przez Sejmik Województwa w dniu 23 kwietnia 2018 r. i obowiązuje od 1 czerwca 2018r. Nakłada ona na użytkowania instalacji obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012).
Przedmiotowa uchwała wprowadziła okresy przejściowe na wymianę starych, wysokoemisyjnych kotłów c.o. W efekcie jej działania do końca roku 2027 w województwie podkarpackim nie powinny funkcjonować już żadne kotły na paliwa stałe, niespełniające standardów emisyjnych klasy 5.
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej:
-Od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy województwa podkarpackiego nie mogą korzystać z kotłów eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji, które są bezklasowe wg normy PN-EN 303-5:2012.
–Od 1 stycznia 2026 r. mieszkańcy województwa podkarpackiego będą zobowiązani do wymiany kotłów eksploatowanych w okresie do 5 lat od daty ich produkcji, które są bezklasowe wg normy PN-EN 303-5:2012.
–Tym samym od 1 stycznia 2026 r. w życie wejdzie zakaz stosowania bezklasowych kotłów w całym w województwie podkarpackim.
–Od 1 stycznia 2028 r. mieszkańcy województwa podkarpackiego nie będą mogli używać kotłów, które spełniają wymogi emisyjne klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.
–Posiadacze kotłów na węgiel lub drewno klasy 5 mogą je używać bezterminowo.
–W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, w tym kominków od 1 stycznia 2023 roku mogą być używane tylko urządzenia, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, muszą zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.
Ponadto od 1 czerwca 2018 r. we wszystkich instalacjach wskazanych w uchwale antysmogowej zakazuje się stosowania:
Ponadto zakazane jest spalanie wszelkich odpadów w piecach, kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu.
Gdzie szukać dofinansowania na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła?
Warto skorzystać z programu Czyste Powietrze w ramach, którego oferowane są dotacje i pożyczki do wymiany kotłów i pieców. Wnioski można składać internetowo poprzez stronę: https://beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl/ lub osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej 9 lub w Gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjne w Urzędzie Gminy Lubaczów.
Poniżej zamieszczone zostały materiały edukacyjne, przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w zakresie jakości powietrza:
Wójt Gminy Lubaczów
Wiesław Kapel