Gmina Lubaczów informuje, że w dniu 5 grudnia 2024 r. została podpisana umowa na dofinansowanie zadania pn. ,,Miejsce zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy” w ramach Programu Rządowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Całkowity koszt zadania to 208 795,25 zł. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 167 036,18 zł. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu Gminy Lubaczów.
W ramach tego zadania realizowanego przez Gminę Lubaczów wokół pomnika zostanie uporządkowany teren, wykonane dojście, utwardzony plac przy pomniku, parking, a także instalacje z informacjami o zagładzie ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Dzięki otrzymaniu przez Gminę Lubaczów informacji o dofinansowaniu i wcześniejszym okresie obowiązywania przedmiotowej umowy niż data jej zawarcia, część prac w ramach zadania pn. „Miejsce zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy” została już zrealizowana.
Realizacja zadania pn. „Miejsce zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest ważnym przedsięwzięciem mającym na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz edukację, zwłaszcza młodszych pokoleń. Lubaczów i okolice były miejscem licznych tragedii podczas II wojny światowej, związanych z zagładą ludności żydowskiej.
Na tzw. „Pole Plebańskie” znajdujące się pomiędzy Mokrzycą a Dachnowem przewieziono ciała Żydów rozstrzelanych na cmentarzu w Lubaczowie podczas likwidacji getta. Pozostałą część ludności żydowskiej, która nie została rozstrzelana na owym cmentarzu, pędzono pieszo na miejsce stracenia wyznaczone na „Polu Plebańskim”. W jednej mogile pochowano ponad tysiąc Żydów z Lubaczowa, w drugiej według relacji świadków pogrzebano Żydów
z francuskiego transportu wiezionego do obozu zagłady w Bełżcu/ Sobiborze.