Tradycja związana z tworzeniem palm wielkanocnych jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. W Niedzielę Palmową, upamiętniającą uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, w kościołach święcimy gałązki wierzbowe przyozdobione kwiatami i wstążkami.
Wójt Gminy Lubaczów i Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie każdego roku organizują konkurs plamy wielkanocnej, który jest pięknym wyrazem popularyzacji i zachowywania tej wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji.
W tym roku nie mógł on się odbyć w zwyczajowej formule. W konkursie wzięło udział 20 Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów oraz 6 Klubów Seniora. Wykonane przez nich przepiękne palmy były oceniane przez dwuosobową komisję w składzie:
Monika Szwed- Prezes Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej i Barbara Kubrak- Starszy Kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie
Kapituła przyznała następujące nagrody:
I MIEJSCE- Koło Gospodyń Wiejskich w Budomierzu
II MIEJSCE- Koło Gospodyń Wiejskich w Tymcach
III MIEJSCE- Koło Gospodyń Wiejskich w Borowej Górze
WYRÓŻNIENIA:
Koło Gospodyń Wiejskich w Antonikach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Załużu,
Klub Seniora w Młodowie.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w wykonie tych pięknych palm. Są one znakiem Zmartwychwstania Pańskiego, które niesie nam pokrzepienie i nadzieję w tak trudnych czasach.
Zachęcamy Państwa także do zapoznania się z tradycjami związanymi z palmą wielkanocną, jaką opracowali pracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie:
„…Niedziela Palmowa będąca upamiętnieniem uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Na tej okazji w kościołach święci się palmy wielkanocne. W zależności od regionu posiadają one różną wielkość i formę, ale te najprostsze wykonane we własnym zakresie oparte są na gałązkach wierzbowych i innych wiecznie zielonych roślinach, które dekoruje się kwiatami z bibuły i wstążkami. Palmy są symbolem odradzającego się życia, witalności. Po poświęceniu w kościele nabierają właściwości leczniczych i magicznych. Wierzono, że rytualny dotyk lub uderzenie palmą przywracało siły. Zwyczaj ten przerodził się w wesołą zabawę, popularną szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podczas uderzania wygaszano charakterystyczną rymowankę: „Palma bije, nie ja biję, za sześć noc Wielkanoc”. Palmę używano również w magii agrarnej, mającej zapewnić pomyślność w pracach rolnych, osiągniecie większego urodzaju i zapewnienia sobie ochrony plonów przed burzami i gradobiciem. W tym samym celu „bazie” z poświęconej palmy wrzucano do ziarna siewnego. Dawano je również do zjedzenia krowom, by dobrze się pasły, były zdrowe i dawały dużo mleka.”