Projekty ekologiczne realizowane w Polsce, takie jak Program „Czyste Powietrze”, są krokiem w kierunku ochrony środowiska, a tym samym ochrony naszego zdrowia i jakości życia.
W Urzędzie Gminy Lubaczów można uzyskać informacje o Programie „Czyste Powietrze” oraz skorzystać z pomocy przy wypełnianiu wniosku lub sprawdzeniu wypełnionego samodzielnie wniosku przed wysłaniem.*
Głównym założeniem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez wymianę źródeł ciepła. Na dofinansowanie w programie mogą liczyć Beneficjenci będący właścicielem/współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program przewiduje dofinansowanie:
Wnioskowanie o podwyższony poziom dofinansowania (nawet do kwoty wynoszącej 37 tys. zł), na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku jednorodzinnego, uwarunkowane jest uzyskaniem zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o dofinansowanie.
Wnioski o wydanie wspomnianego zaświadczenia można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaczowie, ul. Unii Lubelskiej 8A, przesłać pocztą tradycyjną, pocztą e-mailową na adres: kierownik@gopslubaczow.pl albo przez platformę ePUAP. Szczegółowe informacje można również uzyskać pod numerem tel. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaczowie: 16 632 23 47 wew. 20.
Dofinansowaniu mogą podlegać zarówno przedsięwzięcia nierozpoczęte jak i w trakcie realizacji.
Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w zakładce „Czyste Powietrze” na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, na stronie Gminy Lubaczów w zakładce „Czyste Powietrze i inne programy ekologiczne” lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy Lubaczów lub pod numerem 16 632 16 84 wew. 19.
Jednocześnie Gmina Lubaczów wraz Powiatem Lubaczowskim, Gminą Horyniec – Zdrój, Miastem Lubaczów, Miastem i Gminą Cieszanów oraz Miastem i Gminą Narol podjęły decyzję o założeniu klastra energii. Powołanie klastra otwiera drogę do aplikowania o środki zewnętrzne na kolejne przedsięwzięcia służące ochronie powietrza i środowiska w szczególności na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii. Będą one mogły być instalowane na domach jednorodzinnych, budynkach użytkowanych przez przedsiębiorców i obiektach użyteczności publicznej.
Zaangażowanie Samorządu Gminy w pomoc w wypełnianiu wniosków w Programie „Czyste Powietrze” oraz tworzenie klastra energii są odpowiedzią na potrzebę współdziałania i troski o otaczające nas środowisko, którego jakość wpływa na nasze zdrowie i zdrowie przyszłych pokoleń. Kolejny krok należy do Państwa. Zapraszamy do korzystania z Programu „Czyste Powietrze” i śledzenia strony Gminy Lubaczów, na której będziemy zamieszczać aktualne informacje dotyczące naborów do kolejnych inwestycji proekologicznych, a także działań i akcji ekologicznych, w których Państwo również mogą wziąć udział.
* Gmina Lubaczów zawarła porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w sprawie wsparcia oraz obsługi wnioskodawców w procesie składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.