22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, który został ustanowiony w 1970 r., a od 1990 r. jest on świętowany w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznych działań było „Przywróćmy naszą Ziemię”. By tego dokonać musimy zacząć od lokalnych małych inicjatyw, których suma będzie wpływa na realną pozytywną zmianę w środowisku. Przedsięwzięcia podejmowane przez Gminę Lubaczów i jej Mieszkańców są właśnie krokiem w dobrą stronę. Wszystkie inicjatywy począwszy od likwidacji dzikich wysypisk po uprzątnięcie wszystkich poboczy dróg służą ochronie środowiska naturalnego, a także wpływają na pozytywny wizerunek naszych wsi. Pamiętajmy, także że obchody tego święta mają opierać się na zwrócenie uwagi na globalne problemy Ziemi. Ten dzień ma być dla nas sygnałem – „dzwonkiem alarmowym”, że nasze nieodpowiedzialne działania szkodą planecie. W ciągu ostatnich 150 lat działalność człowieka w dużej mierze przyczyniła się do zwiększenia ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Główny wpływ na to miały takie sektory jak: transport, produkcja energii elektrycznej, przemysł, rolnictwo (stosowanie syntetycznych nawozów, które zwiększają występowanie azotu w glebie) oraz wycinanie lasów, które absorbują szkodliwy dwutlenek węgla. Niepokojący jest fakt, że obecnie ocieplenie te jest w pobliżu maksymalnego natężenia, co grozi i skutkuje podniesieniem temperatury Ziemi. W efekcie czego spotykamy się z szeregiem konsekwencji takich jak:
– topnienie lodowców, co wpływa na podnoszenie się poziomu wód,
– ginięcie gatunków zwierząt,
– gwałtowne zjawiska pogodowe.
Te zmiany dotyczą tylko powietrza, a przecież ingerencja człowieka w otaczający go świat dotyczy także, gleby i wody. Dodatkowo w obliczu światowej dysproporcji dostatku w krajach wysoko rozwiniętych obserwuje się zjawisko marnowania żywności, gdy jednocześnie w innej części globu ludzie umierają z głodu. Im szybciej zdamy sobie sprawę z realności tych problemów i z tego, że każdego dnia właśnie ja dokładam do nich cegiełkę, tym szybciej nastąpi zmiana.
Poniżej przedstawiamy ciekawe linki do stron, które pomogą nam zrozumieć przyczyny i skutki zachodzących zmian na Ziemi:
– https://ekologia.ceo.org.pl/materialy/swiat-zmiany-klimatyczne
– https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/85/topnienie-lodowcow
– https://www.ekologia.pl/wiedza/zmiany-klimatyczne/topnienie-lodowcow-przyczyny-i-skutki-zapobieganie-topnieniu-lodowcow,11005.html
– https://www.agrofakt.pl/marnotrawstwo-zywnosci/
– https://ekowymiar.pl/topnienie-lodowcow-czym-to-grozi/
– https://www.wwf.pl/srodowisko/klimat