118 osób z Podkarpacia odebrało „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przyznane przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wśród odznaczonych przedstawicieli różnych środowisk związanych z nauką, kultura, sztuką i kościołem, były również osoby zasłużone w działalności społecznej, samorządowej, kombatanci, przedsiębiorcy.
To okolicznościowa odznaka ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Jej awers przedstawia orła w koronie oraz wizerunki ojców polskiej niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego Wojciecha Korfantego, oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części znajduje się napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na rewersie widnieje napis „TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY ?”, a w dolnej jego części wizerunek Legionów Polskich.
W imieniu Prezesa Rady Ministrów, medale wręczyła Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 27 listopada b.r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. W gronie wyróżnionych znalazł się Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który odebrał nagrodę za aktywną działalność Samorządu Gminy Lubaczów w organizacji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz upamiętnianie tragicznych wydarzeń i bohaterów – mieszkańców gminy Lubaczów, związanych z walką o Niepodległość i wolność Ojczyzny.
Gmina Lubaczów w tym obszarze podjęła liczne działania zarówno w roku Jubileuszowym jak i w latach wcześniejszych. W 2014 r. Rada Gminy Lubaczów nadała gen. Stanisławowi Dąbkowi – obrońcy Lubaczowa w latach 1918-1921 i dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939r., pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lubaczów. Tego samego roku w Dąbkowie odbyły się również uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego postać gen. Stanisława Dąbka oraz mieszkańców Dąbkowa (dawniej Felsendorfu) i Opaki – ofiar II wojny światowej i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1944-1947.
Na terenie gminy Lubaczów pielęgnowane są również miejsca pamięci narodowej, gdzie co roku społeczność lokalna gromadzi się by wspólnie oddać hołd, tym którzy poświęcili życie za wolną Polskę, ale również za to, że byli Polakami. Do takich miejsc należą krzyże niepodległościowe: w Załużu, Podlesiu i Dąbkowie, tablice upamiętniające: ofiary nacjonalistów ukraińskich w Wólce Krowickiej, Dąbrowie i Podlesiu, ofiary mordu przez wojska hitlerowskiego Wehrmachtu w Załużu oraz pomnik w Krowicy Samej poświęcony ofiarom II wojny światowej, mieszkańcom Krowicy Samej, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Lasowej i Budomierza, którzy zginęli z rąk nacjonalistów OUN-UPA, zostali pomordowani w obozach okupantów i polegli na frontach.
Znaczenie czynu niepodległościowego Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego zasługi dla państwa jako męża stanu, organizatora i polityka, a także rocznic ( 150 urodzin i 82 śmierci) przypadających na rok 2017, Rada Gminy Lubaczów podkreśliła okolicznościową uchwałą XXXV/318/2017 z dnia 30 maja 2017 r. Symbolem pamięci o tym Ojcu Niepodległej jest również Jego pomnik-popiersie, którego odsłonięcie i poświęcenie miało miejsce 10 listopada 2018r. w Baszni Dolnej podczas obchodów 100-lecia Niepodległości.
Pamięci trzech lokalnych bohaterów walk o Niepodległość Ziemi Lubaczowskiej, mieszkańców Karolówki: Karola Sandera, Karola Baumana, Karola Świstowicza poświęcono uroczystą sesję Rady Gminy Lubaczów, która miała miejsce 8 listopada. Dodatkowo potomkowie trzech Karoli podczas akcji społecznościowej „100 lip na 100 lecie Niepodległości” w centralnym miejscu powstającego Parku Niepodległości w Karolówce, posadzili trzy dęby, które mają przypominać o zasługach lokalnych Patriotów. Nasadzenia te zainaugurowały również akcję sadzenia dębów Niepodległościowych w każdym sołectwie, która nie tylko zintegrowała lokalną społeczność, ale dała możliwość wspólnego świętowania tak wspaniałego Jubileuszu.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów również zorganizowano prelekcje o naszej Niepodległej, które wygłosił Pan Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Dodatkowo 1 sierpnia odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Lubaczów w kadencji 2014-2018 „Piękna Niepodległa Ziemia Lubaczowska”, podczas której przyjęto jednogłośnie uchwały w sprawie utworzenia Parku Niepodległości, budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dokonania wpisu do Księgi Pamiątkowej Gminy Lubaczów.
Część wydarzeń związanych z organizacją obchodów Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości było organizowanych również we współpracy z Samorządem Miasta Lubaczów, organizacjami pozarządowymi i samorządami mieszkańców wsi.