Przedstawiciele Gminy Lubaczów w miniony weekend zostali zaproszeni przez Katolickie Radio Zamość oraz Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu do udziału w audycji „Tradycje Roztocza”. Słuchowisko na żywo w siedzibie KRZ w Zamościu, poprowadził ks. redaktor Krzysztof Hawro. Na falach radiowych o swojej pasji opowiadali; Pan Józef Lewkowicz – twórca ludowy, który zajmuje się reaktywacją sztuki drzeworytu płazowskiego i kamieniarki bruśnieńskiej. W swojej wypowiedzi przedstawił fenomen i genezę tej wspaniałej dziedziny sztuki. Z ogromna radością i bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji, a także zaprezentował prace. Tradycyjny warsztat szydełkowania i swoje wyroby prezentowała Pani Sylwia Czucha-Przeniczkowska – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie, która na co dzień prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży, Seniorów oraz KGW. Gośćmi specjalnymi audycji byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” z Gminy Lubaczów; choreograf i kierownik Zespołu Pan Tomasz Jezuit oraz Pani Agnieszka Kapel, którzy barwnie i z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o dotychczasowej działalności, swoich osiągnięciach i sukcesach oraz repertuarze zespołu. Pani Agnieszka – choreograf tańców ludowych, w swojej radiowej wypowiedzi przedstawiła charakterystykę stroju lubaczowskiego – w którym tancerze występują. Opowiedziała także o suicie tańców lubaczowskich, które zespół prezentuje podczas swoich koncertów.
Kolejnymi gośćmi w programie były Panie; Marta Dobrowolska – Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów oraz przedstawicielki KGW Marta Walczak i Alicja Sroczyk, które podczas audycji przedstawiły wątek prężnie działających Kół oraz lokalnych tradycji. W swoich wypowiedziach podkreślały, że nie byłoby popularyzowania ziemi lubaczowskiej i jej walorów, bez promocji jej szczególnego bogactwa jakim jest bardzo różnorodna kuchnia regionalna. Podczas audycji zaprezentowały ją w pełnej okazałości i krasie. Do studia przywiozły smaczne proziaki z dodatkami, kresowe wypieki oraz całą gamę jesiennych przetworów. Z radością i pasją dzieliły się wspomnieniami, tradycyjnymi przepisami charakterystycznymi dla kuchni kresowej, a także chwaliły się „ocalonymi skarbami” lubaczowskiej wsi, które skrzętnie zachowują od zapomnienia i zniszczenia. Prezentowały piękne ludowe stroje, haftowane obrusy, szydełkowe serwetki, kolorowe chusty, zapomniany i dziś nie używany sprzęt gospodarczy oraz instrumenty – jak zabytkowy klarnet. Pani Marta Tabaczek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie przybliżyła wszystkim słuchaczom szeroko rozumianą działalność kulturalną, opowiedziała o wydarzeniach, które służą pielęgnowaniu dziedzictwa oraz promują Ziemię Lubaczowską. Promowała także pięknie wydane publikacje, poradniki i albumy jak „Kresowe Jadło”, „Festiwal Dziedzictwa Kresów” „Kresowe tradycje kulinarne” i inne. Z ogromnym zaangażowaniem opowiadała także o Festiwalu Dziedzictwa Kresów i rokrocznie organizowanym konkursie Kresowego Jadła, który realizowany jest w ramach wspomnianego Festiwalu. Przedstawiła historię tworzenia się Kół Gospodyń oraz zrzeszającego je Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów.
Audycja na żywo to dla biorących w niej udział przedstawicieli Gminy Lubaczów była nowym wyzwaniem oraz bardzo ciekawym doświadczeniem. Ksiądz redaktor zaprosił swoich gości do dalszej współpracy przy kolejnych medialnych wydarzeniach organizowanych przez Katolickie Radio Zamość, a także przyjął zaproszenie do Gminy Lubaczów oraz pamiątkę – parę pięknych regionalnych lalek w strojach lubaczowskich.