Od czwartku do niedzieli w Gminie Lubaczów gościły delegacje z Niemiec, Węgier, Grecji, Włoch i Bułgarii w ramach projektu „KEYtoEU. Solidarność – klucz do rozwiązywania problemów społecznych i wspierania ewolucji Europy w przyszłości”, który jest realizowany w ramach Programu Europa dla Obywateli.
Liderem projektu jest niemieckie stowarzyszenie Partnerschaftsverein Alsbach-Hähnlein, a pozostali partnerzy to: Elbasan (Albania), Massamagrell (Hiszpania), Praga (Czechy), Sulmona (Włochy), Diósd (Wegry), Atalanti (Grecja), Kozloduy (Bułgaria) i gmina Lubaczów.
Głównym założeniem projektu są wizyty studyjne u poszczególnych partnerów, podczas których omawiane są zagadnienia związane z solidarnością europejską. Uczestnicy spotkań próbują odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę odgrywa solidarność w UE i dlaczego solidarność na tle wspólnej bazy wartości jest różnie interpretowana i przeżywana we wszystkich pokoleniach i kulturach
W naszej Gminie mówiono o solidarności w odniesieniu do pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielanej przez instytucje rządowe, samorządowe, organizacje non-profit, przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Ważnym elementem programu było spojrzenie na solidarność oczami młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, a także wizyta na przejściu granicznym w Budomierzu. Uczestnicy projektu mieli również okazję dowiedzieć się o historii tych terenów, poznać polską kulturę, która wyrosła właśnie na solidarności i integracji wielu narodów, pozostawiając nam niezwykłe dziedzictwo materialne i niematerialne.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Marzeny Lipieckiej Męciny- przedstawicielki Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pana Marka Skulimowskiego – Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej z siedzibą w Nowym Jorku, Pana Marka Chmiela- Dyrektora, Nauczycieli i Uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, majora SG Ireneusza Pempusia – Zastępcy Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie, Pani Barbary Psiuk- Prezes Fundacji Folkowisko, Pani Jadwigi Chomyszyn- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, Dyrektorów Gminnych Jednostek Kulturalnych – GBP i GOK, Zespołu Pieśni i Tańca KRESY oraz Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, Kół Gospodyń Wiejskich ze Szczutkowa i Wólki Krowickiej.
Relacja w TVP Rzeszów https://rzeszow.tvp.pl/60719781/program-europa-dla-obywateli-i-promocja-solidarnosci-w-lubaczowie
Podsumowująca broszura informacyjna- Brochure output of the project KEYtoEU
Podsumowanie wszystkich spotkań w ramach projektu- Information Template (IT)