W dniu 15 stycznia, w restauracji Mikroklimat w Lubaczowie odbyło się spotkanie opłatkowe członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lubaczowie.
Na zaproszenie Zarządu na uroczystość przybyli również Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który był inicjatorem utworzenia w 2017 r. oddziału TMLiKPW na Ziemi Lubaczowskiej, ks. kanonik Andrzej Stopyra Dziekan dekanatu Lubaczów., Starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek, Burmistrz Miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Marta Tabaczek Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie.
Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń noworocznych a także do podsumowania dotychczasowych działań. W trakcie spotkanie Wójt Gminy Lubaczów podziękował członkom Towarzystwa za współpracę i zaangażowanie w ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego na Kresach poprzez udział w zbiórce publicznej prowadzonej podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów na rzecz odbudowy kościoła pw. św. Józefa w Hruszowie oraz porządkowanie polskich grobów na cmentarzu w Niemirowie. Wójt wyraził także wdzięczność za aktywność Towarzystwa w propagowaniu wiedzy i utrwalaniu pamięci o Dawnych Wschodnich Ziemiach Rzeczypospolitej. W dalszej części swojego wystąpienia Wójt mówił o tym, co dotychczas zostało zrobione przez Gminę Lubaczów we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno – Gospodarczym Gminy Lubaczów na rzecz ratowania i ochrony pamiątek przeszłości Niemirowa i Hruszowa na Ukrainie.
Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarcze Gminy Lubaczów przeprowadziło prace remontowo-budowlane kościoła pw. św. Józefa w Hruszowie. Wnętrze kościoła zostało ręcznie odgruzowane. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Następnie rozebrano istniejący dach oraz odeskowano zachowaną konstrukcję ciesielską. Całość budowli przykryto folią. Dzięki tym zabiegom wnętrze i mury kościoła zostały osłonięte przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Druga dotacja w 2018 r. z MKiDN umożliwiła wykonanie niezbędnej dokumentacji budowlanej, przygotowanie projektu renowacji świątyni oraz zakup drewna do wykonania więźby dachowej na kościele.
Kościół pw. św. Józefa w Hruszowie
Pod koniec 2018 r. złożono do Ministerstwa wniosek na realizację w 2019 r. kolejnego etapu prac konserwatorskich, które miałyby obejmować oczyszczenie i osuszenie fundamentów, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej i poziomej, drenaż opaskowy kamienny wokół całego budynku z niwelacją terenu, demontaż istniejącej sterczyny (pinakla) i zabezpieczenie jej na potrzeby wykonania drugiej, zakup oryginalnej dachówki i gąsiorów z przełomu XIX/XX wieku, jej oczyszczenie i transport na miejsce przeznaczenia. Pozytywne rozpatrzenie wniosku i przyznanie dotacji Stowarzyszeniu Inicjatyw-Społeczno Gospodarczych Gminy Lubaczów pozwoli w bieżącym roku pokryć świątynie dachem oraz przeprowadzić prace związane z zabezpieczeniem jej fundamentów.
Pomnik Jana III Sobieskiego
Pomnik lata 30 XX w. Pomnik po odbudowie
Ważną rolę w działaniach podejmowanych przez Gminę Lubaczów i Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i materialnego dawnych Kresów odgrywa również współpraca z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Dzięki środkom finansowym otrzymanym od instytucji odrestaurowano pomnik Jana III Sobieskiego w łazienkach Niemirowskich. POLONIKA własnym staraniem prowadzi również prace konserwatorskie kolumny z figurą Chrystusa Frasobliwego w Niemirowie. W tym miejscu Samorząd Gminy Lubaczów oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów składa serdeczne podziękowania Instytutowi POLONIKA za pomoc finansową, merytoryczną, a także zaangażowanie w ratowanie ww. obiektów znajdujących się w Niemirowie i Hruszowie.
Kolumna z figurą Chrystusa Frasobliwego w Niemirowie
Kolejnym krokiem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów w kierunku ratowania i ochrony kultury materialnej dawnych Kresów było złożenie w 2018 r. wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rewitalizację w 2019 roku 2 charakterystycznych nagrobków w zabytkowej części cmentarza w Niemirowie. W miejscu tym prowadzone są również okresowe prace porządkowe, koordynowane przez Gminę Lubaczów.
Cmentarz w Niemirowie
Zrealizowanie podjętych działań było możliwe dzięki otrzymanym dotacjom, funduszom zebranym podczas zbiórek publicznych, środkom finansowym przekazanym z 1 % podatku oraz środkom własnym Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów.
Kresy nie istnieją dziś geograficznie, ale wciąż żyją w sercach ich mieszkańców oraz pamięci po przodkach wywodzących się z tych terenów. Materialna i niematerialna spuścizna, którą po sobie pozostawili nie pozwala o nich zapomnieć, motywuje do działań na rzecz jej upowszechniania i promowania, aby nie była tylko echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego i źródłem tożsamości.
Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe działań Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów.
Pieniądze można wpłacać na konto: Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów 48 9101 0003 2001 0012 2018 0001.
Prosimy również o przekazywanie 1% podatku na dalsze prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy polskich pamiątkach historii w Hruszowie i Niemirowie. nr KRS: 0000275980”