We wtorek 9 sierpnia 2022r. w miejscowości Podlesie odbyły się uroczystości 78 rocznicy mordu na mieszkańcach Podlesia i Baszni Górnej przez ukraińskich nacjonalistów. Mszę Świętą za pomordowanych poprzedziły odczytane przez przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przejmujące wspomnienia Pani Zofii Antonik. Jako 17-latka wówczas dobrze zapamiętała fakty, które zostały spisane i dzieli się nimi kultywując pamięć o losach współmieszkańców. Kończąc wspomnienia autorka powiedziała: „Wszędzie ludzi mordowali, wszędzie krew się lała i na Malcach i na Baszni, ale ludzie zdążyli też uciec. W pierwszej kolejności na Podlesiu rzezi dokonali, później ludzi strzałami pobudzili, jak widzieli oni ogień to w lesie się chowali i w zboże uciekali. Brakuje słów by to opowiedzieć brakuje, bo ciężko o tym mówić a zapomnieć to się tego nie zapomni nigdy”.
W homilii podczas Mszy Św. ks dr Leszek Bruśniak powiedział ,że jako chrześcijanie powinniśmy przebaczać, ale nie zapominać o tych ciemnych kartach naszej historii. Po zakończonej liturgii podzielił się osobistymi wspomnieniami o okrutnych losach swojej rodziny, których dotknęła wojna.
Następnie głos zabrał Pan Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów, który zwrócił uwagę na potrzebę pielęgnowania patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży zwłaszcza w kontekście wydarzeń za wschodnią granicą. Szczególna misja spoczywa na nauczycielach i wychowawcach, strzelcach, harcerzach by mówić i przypominać o historii II wojny światowej. Ziemia lubaczowska szczególnie została dotknięta przez zbrodnicze akcje ukraińskich nacjonalistów. Doświadczyli tego mieszkańcy Rudki k. Brusna gdzie zginęło ponad 60 osób. Ginęli tez mieszkańcy okolicznych miejscowości Gminy Lubaczów: parafii Krowica Sama, Dąbkowa, Opaki oraz Karnagów (Dąbrowa).
W dalszej części uroczystości miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej, na której widnieje 31 nazwisk mieszkańców Podlesia, Baszni Górnej, ofiar zbrodni z 9 sierpnia 1944r.
Wiązanki kwiatów złożyły delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkonego w Baszni Dolnej, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. J. Kustronia w Lubaczowie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – obwód Nisko – Stalowa Wola (Lubaczów – Horyniec-Zdrój), Rodzin Pomordowanych, Sołectwa Podlesie i Basznia Górna oraz Samorządu Gminy Lubaczów.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz ewangelicki, aby pomodlić się i zapalić znicze na zbiorowej mogile rodzin Kosiorów i Stafów – ofiar tej okrutnej pacyfikacji.