350 lat temu, w październiku, na Ziemi Lubaczowskiej walki z hordami tatarskimi stoczył hetman wielki koronny Jan Sobieski. Dzięki sprawnemu dowództwu rozgromił siły wroga i odbił wówczas kilkanaście tysięcy jasyru.
Na pamiątkę tych wydarzeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej odbyło się jedno z sześciu „Spotkań z Sobieskim”, zorganizowanych przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.
W jego ramach dzieci i młodzież wysłuchały wykładu, przybliżającego tło historyczne wydarzeń sprzed 350 lat, wzięły udział w lekcji żywej historii, którą poprowadzili edukatorzy, ubrani w stroje odpowiadające epoce króla Jana, obejrzeli wystawę mobilną a także, co wywołało najwięcej emocji- zagrali w grę wielkoformatową „Na czambuły”. Zadaniem graczy, którzy wcielili się w rolę wojsk tatarskich było pochwycenie jak największej ilości jasyru. Gracze w roli sił hetmana Sobieskiego, wojsk kozackich hetmana Michała Chanenki i oddziałów powiatowych starali się natomiast dogonić nieprzyjaciela i odbić wziętych do niewoli.
Wydarzenie zrealizowane w ZSP zasługuje na szczególną uwagę i docenienie, ponieważ ta forma edukacji pozwala dzieciom i młodzieży lepiej poznać lokalną historię, która ma szczególne miejsce w historii Polski.
W ramach projektu realizowanego przez Muzeum Kresów, odbyło się również spotkanie z dr Andrzejem Gliwą z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie. W spotkaniu uczestniczyły osoby szczególnie zainteresowane problematyką najazdów tatarskich, spowodowanych przez nie stratach materialnych i długotrwałej obecności w świadomości społecznej tych tragicznych wydarzeń. Wśród gości był również Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów.
Dla samorządu gminy to temat szczególnie ważny, wiąże się on z projektem, jaki zrealizowała Gmina, której pokłosiem jest strona Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego www.sobieski.lubaczow.com.pl. Internetowa opowieść podąża śladami dziedzictwa Jana III Sobieskiego, które wyznaczają daty jego życia: 1629-1696. Są to przede wszystkim wydarzenia historyczne związane z osobą króla. Należy do nich m.in. słynna wyprawa na czambuły tatarskie z jesieni 1672 roku, którą dowodził Jan Sobieski jeszcze jako hetman wielki koronny – naczelny dowódca wojsk polskich.
W przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą rocznicę odsieczy wiedeńskiej (12.09.1683 r.), w związku z tym jubileuszem w Gminie Lubaczów zostaną zorganizowane wydarzenia związane z historycznym powrotem króla Jana ze zwycięskiej bitwy do Jaworowa. Także strona Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego, ulegnie modernizacji i uzupełnieniu.
Źródło: https://muzeumkresow.eu/
Źródło: https://zsbasznia.szkolna.net