6 listopada 2022r. w kościele parafialnym w Krowicy Samej odbyły się uroczyste obchody 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone z 12 rocznicą poświęcenia pomnika upamiętniającego mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz – pomordowanych przez nacjonalistów Ukraińskich z OUN-UPA w latach 1944 -1947, zamordowanych w niemieckim obozie Dachau i siedzibie NKWD w Charkowie, żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej.
Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego poświęconego dążeniu Polaków do odzyskania Niepodległości pt. „Pamięć o tych, których nie ma…’’ z udziałem harcerzy, zuchów, uczniów Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej we współpracy z miejscowymi organizacjami – Klubem Seniora, strażakami ochotnikami z OSP Krowica i zespołem śpiewaczym Niespodzianka.
Następnie w asyście pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krowicy Hołodowskiej została odprawiona msza święta koncelebrowana w intencji poległych i pomordowanych pod przewodnictwem ks. płk. Eugeniusza Łabisza. Ksiądz Pułkownik będąc pod wrażeniem pięknej akademii i liczby wiernych przybyłych na mszę świętą zacytował słowa Seneki Młodszego „Ojczynę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna”.
Na zakończenie tradycyjnie delegacje harcerzy i Jednostki Strzeleckkiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia, Rady Pedagogicznej SP w Krowicy Samej, Gminy Lubaczów, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Związków Kombatanckich, samorządów wsi Krowica Lasowa, Krowica Hołodowska, Krowica Sama, Budomierz i przedstawicieli społeczności lokalnej złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych.
Wójt Gminy Lubaczów- Wiesław Kapel zabierając głos, podziękował wszystkim za obecność, a w szczególności Szkole Podstawowej za przygotowanie tego wydarzenia oraz za zaangażowanie przedstawicieli miejscowych organizacji. Dzięki Państwa poczuciu wspólnoty i dobrej współpracy uroczystość ta ma tak wyjątkową oprawę i charakter. Odnosząc się do walki o niepodległość- Wójt Gminy zaznaczył, że wolność nie jest dana nikomu raz na zawsze, że należy się o nią troszczyć i zawsze pamiętać o cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. Pamiątką ceny poniesionej przez mieszkańców Gminy jest ten pomnik, w którym każdy element ma swoje znaczenie. Nad tablicami z nazwiskami poległych i pomordowanych znajdują się krzyż- symbol zbawienia, orzeł- symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty i czapki- symbole cierpienia. Jest on wyrazem dbałości samorządu i mieszkańców o pamięć o historii i jej przekazywanie kolejnym pokoleniom.