11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości- święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym szczególnym dniu organizowane są inscenizacje historyczne, koncerty pieśni patriotycznych, prelekcje, uroczystości patriotyczno-religijne. Szczególnie bogaty w wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości był tegoroczny program wydarzeń na terenie Gminy Lubaczów.
W czwartek 10 listopada pod Krzyżem Niepodległościowym w Podlesiu miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przez władze samorządowe na czele z Panem Wiesławem Kaplem – Wójtem Gminy Lubaczów, Panem Romanem Cozacem – Przewodniczącym Rady Gminy, przedstawicieli miejscowości Podlesie i Basznia Górna, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej, GBP i GOK Lubaczów oraz harcerzy.
W kościele p.w. Św. A. Boboli w Baszni Dolnej została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie w budynku dawnej Plebanii miejscowe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy udziale ks. dr Leszka Bruśniaka i ks. Piotra Grzechnika przygotowało Wieczornicę Patriotyczną.
Rankiem w piątek 11 listopada uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęły się przy Krzyżu Niepodległości w Załużu. W asyście pocztów sztandarowych, władz samorządowych, Przewodniczącej Rady Powiatu, nauczycieli i uczniów z Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym, przedstawicieli organizacji kombatanckich, harcerzy, strzelców, miejscowych stowarzyszeń, instytucji kultury, mieszkańców modlitwą w intencji Ojczyzny poprowadził miejscowy proboszcz ks. Tadeusz Maciejko. Następnie przybyłe delegacje przy Krzyżu-Pomniku złożyły wiązanki kwiatów, po czym głos zabrał Pan Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów. Przybliżył on historię budowy pomnika wzniesionego jak głosi napis w 1928 r. „ Na chwałę Bożą Orlętom na Pamiątkę, Bohaterom na otuchę w 10-rocznicę Niepodległości Polski”.
Następnie udano się do kościoła, by uczestniczyć we Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Przed jej rozpoczęciem przy tablicy pamiątkowej ufundowanej w 100-rocznicę odzyskania niepodległości modlitwą i złożeniem kwiatów oddano hołd bohaterom. Po uroczystej Mszy Św. uczestnicy wysłuchali montażu słowno-muzycznego wykonaniu uczniów miejscowej szkoły.
W godzinach przedpołudniowych władze samorządowe Gminy Lubaczów uczestniczyły w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości przed Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie oraz we Mszy Św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w Konkatedrze pw bł. Jakuba Strzemię.
W miejscowości Opaka i Dąbków przy Krzyżach Niepodległości zostały złożone kwiaty przez delegację władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Lubaczów, strzelców, harcerzy, Klub Seniora i mieszkańców.
Podniosłe uroczystości również miały miejsce w miejscowości Młodów i Karolówka. W Młodowie w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Sławomira Szewczaka została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie przemaszerowano do Parku Niepodległości w Karolówce, by wspólnie kontynuować świętowanie. Rozpoczęto je podniesieniem flagi na maszt przez Jednostkę Strzelecką i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przy udziale gospodarza gminy Pana Wiesława Kapla. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie zaprezentował wzruszający montaż słowno-muzyczny zachęcając do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uczestnicy mogli skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki, a dzieci wraz z harcerzami i zuchami wziąć udział w grze terenowej.
W sobotę 12 listopada w miejscowości Basznia Dolna miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne połączone z Jubileuszem 15-lecia reaktywacji Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Rozpoczęto je Mszą Św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. dr Leszka Bruśniaka w intencji Ojczyzny oraz Jednostki Strzeleckiej. Homilię okolicznościową wygłosił jej kapelan ks. Sławomir Szewczak. Po zakończonej liturgii Mszy Św. uczestnicy tj. strzelcy wraz z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przeszli przed pomnik Józefa Piłsudskiego w Parku Wiejskim. Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste Przyrzeczenie Strzeleckie, po czym wręczono odznaczenia, awanse, dyplomy oraz listy gratulacyjne. W doniosłych słowach Pani Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP nawiązała do tradycji strzeleckiej, której spadkobiercą jest Jednostka Strzelecka 2033. Podziękowała strzelcom za aktywność w niesieniu pomocy uchodźcom od pierwszego dnia wojny na Ukrainie. Zabierając głos, Pani Marta Tabaczek – Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Dyr. GOK w Lubaczowie podziękowała za całokształt dotychczasowej współpracy. Pan Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów pogratulował jubileuszu, zwracając uwagę na szczególną więź z jednostką od 2012 r. Po zmodernizowaniu byłej Powszechnej Szkoły Ludowej w Bałajach, późniejszej Świetlicy Wiejskiej obiekt ten przekazano strzelcom, który służy im jako siedziba – Izba Pamięci Narodowej. Z kolei głos zabrał Pan Marek Matuła – Starszy Inspektor Związku Strzeleckiego. Podniosłym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Poległych, po którym nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego przez przybyłe delegacje. W uroczystościach wzięły udział również naczelne władze Związku Strzeleckiego, rodziny strzelców, władze samorządowe, środowiska kombatanckie, służby mundurowe, instytucje kultury, organizacje społeczne, harcerze. W trakcie pikniku Dla Niepodległej uczestnicy mogli zapoznać się z historią i działalnością Jednostki Strzeleckiej, a także posiadanym sprzętem i wyposażeniem. Na pikniku zaprezentowali się również żołnierze z WOT z 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia, żołnierze z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. Dopełnieniem święta było wspólne grillowanie i poczęstunek tradycyjną wojskową grochówką.