We wtorek – 1 sierpnia męski zespół muzyki cerkiewnej „Katapetasma” z Warszawy zaszczycił nas swoją obecnością w cerkwi Świetego Mikołaja w Lubaczowie. Koncert został zorganizowany w ramach projektu „Pamięć o Kresach – pamięć pokoleń”, dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2023”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie.
W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów mogliśmy uczestniczyć w kolejnym przedsięwzięciu muzycznym, tym razem bliżej muzyki cerkiewnej, bowiem zespół „Katapetasma” – którego kierownikiem i inicjatorem jest Tymoteusz Cyrkun, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie i doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – swoim pięknym śpiewem oraz wprowadzeniem do utworów sprawił, iż było to niezwykłe wydarzenie festiwalowe.
Zespół obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw, toteż zespół „Katapetasma” analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej.
Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać pieśni, których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego, takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii – na przestrzeni wszystkich epok sztuki, zaistniałych w prawosławiu – czego dowodem są melodie monasterskie Rusi, istniejące zarówno w monodycznych, jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych. Ponadto kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczypospolitej.
Członkowie chóru, to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, traktujący działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii.
Wtorkowe wydarzenie odbywające się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów zgromadziło wielu słuchaczy. Wszyscy zasłuchani, zauroczeni miejscem i wykonawcami z pewnością będą mile wspominać ten wyjątkowy wieczór, czego dowodem były gromkie brawa zarówno w trakcie koncertu, jak i po jego zakończeniu.
Dziękujemy gospodarzowi tego miejsca – Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Błażejewskiemu za serdeczne przyjęcie nas w murach tego jakże urokliwego kościoła, a artystom za wspaniałą prezentację różnorodnych utworów i cudowną ucztę rozbrzmiewającą muzyką cerkiewną w murach lubaczowskiej świątyni.