Piknik kolejowy, rajd rowerowy, koncert młodzieżowych zespołów folklorystycznych i wydarzenie plenerowe w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej – tak zakończył się tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów.
SOBOTA
To był niezwykle intensywny weekend. W sobotę na Stacji Basznia odbył się piknik kolejowy, na który przybyło setki turystów. Jego uczestnicy bardzo chętnie korzystali również z bezpłatnych przejazdów szynobusem na trasie Basznia-Horyniec-Zdrój.
Galeria zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/05/wyjatkowy-piknik-kolejowy-przy-stacji-basznia/
Poranna burza nie zraziła także uczestników rajdu rowerowego, organizowanego w ramach Festiwalowej Aktywnej Soboty. Ponad stu rowerzystów wspólnie odkrywało tajemnice Roztocza, podziwiając jednocześnie naszą piękną przyrodę i zabytki.
Partnerem wydarzenia było PODKARPACKIE.
Galeria zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/06/rajd-rowerowy-po-roztoczu-wyjatkowa-podroz-pelna-odkryc-i-pieknych-krajobrazow/
Późnym popołudniem w Horyńcu-Zdroju odbył się koncert młodzieżowych zespołów folklorystycznych. Na deskach amfiteatru pięknie zaprezentowały się: Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej- POŁONINY, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Zespół Pieśni i Tańca KRESY. Wydarzenie poprowadziły Panie Monika Jezuit i Angieszka Kapel z ZPiT KRESY.
Galeria zdjęć, fot. Krystian Kłysewicz.: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/06/niezwykle-barwny-koncert-zespolow-folklorystycznych-w-horyncu-zdroju/
NIEDZIELA
Z kolei pierwsza niedziela sierpnia zamykała nasz Festiwal. Kresowa Osada w Baszni Dolnej zamieniła się w prawdziwy tętniący życiem, pełen zapachów potraw oraz muzyki rynek.
To tu tradycyjnie odbywał się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. Kresowe Jadło. W tym roku motywem przewodnim była kuchnia okolicznościowa i odświętna, w której zmierzyło się 34 podmioty z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Jury przewodził Pascal Brodnicki.
Galeria zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/07/gwiazda-kulinarna-pascal-brodnicki/
Najwięcej punktów zdobyły Panie z KGW Antoniki za „Szczupaka z szafranem i rodzynkami”, II uzyskało KGW Giedlarowa k. Leżajska za „Gołąbki orkiszowe z bukietem warzyw w sosie grzybowym”, III – KGW Stare Sioło za „Pierogi z kaszy jaglanej”
Jury wyróżnieniami doceniło również:
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Kołom za przepyszne potrawy i piękne stoiska.
Galeria zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/07/rozstrzygniecie-konkursu-kulinarnego-kresowe-jadlo-3/
Na placu Kresowej Osady nie zabrakło rękodzielników oraz producentów żywności najwyższej jakości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska naszych partnerów z Miasta Diosd na Węgrzech oraz Jaworów na Ukrainie. Przygotowali oni tradycyjne narodowe potrawy, a Panie z zespołu Załużanka z Ukrainy umilały czas zwiedzającym swoją muzyką.
Na scenie prezentowały się z kolei: Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej- POŁONINY, Zespół Pieśni i Tańca KRESY oraz Zespół Śpiewaczy Niespodzianka, które tradycje folkloru ludowego przekazują nam przez taniec i śpiew. Przed publicznością wystąpił również Zespół Słowiany z Krakowa.
W tym roku gościła u nas także kuchnia litewska, której warsztaty odbywały się w oranżerii restauracji. Ich uczestnicy nauczyli się jak przygotowywać tradycyjny chłodnik litewski oraz kibiny litewskie wypełnione mięsnym farszem. Zorganizowało je Muzeum Narodowe w Lublinie wraz z oddziałem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Tuż obok Muzeum Lokalnej Historii odbywały się z kolei zajęcia i warsztaty w ramach projektu „Skills give choice”. Tam najmłodsi mogli odkryć wspaniały świat eksperymentów, a dorośli nabyć nowe umiejętności m.in. rękodzielnicze.
Na placu można było też dostrzec panie ubrane w dworskie suknie oraz młodych husarzy. To uczestnicy rekonstrukcji historycznej „W 340 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej” przygotowanej przez grupę Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego.
Galeria zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/07/w-340-rocznice-wiktorii-wiedenskiej/
Mimo deszczu nie brakowało w tym roku gości i turystów. Tłumy pojawiły się również na wieczornym koncercie gwiazd – Andrzeja Piasecznego i Gromieego.
Festiwal Dziedzictwa Kresów odbył się przede wszystkim dzięki wsparciu: Województwa Podkarpackiego, Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Galerie zdjęć: https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/07/andrzej-piaseczny-muzyczna-gwiazda-finalu-fdk/
https://festiwalkresow.pl/index.php/2023/08/07/gromee-wieczorny-koncert-pelen-energii/