W miniony piątek w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów szkół gastronomicznych pn. „Kuchmistrz w polskim języku brzmi kuchenny nauczyciel – wokół interpretacji i odtwarzania historycznych receptur. Na podstawie najstarszych książek kucharskich – Compendium Ferculorum, Mody bardzo dobrej smażenia różnych konfektów oraz Zbioru dla kuchmistrza”.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów, a jego organizatorami byli Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Lubaczów. Wiedzę o tajnikach historycznego kucharzenia przekazali młodym adeptom edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W warsztatach uczestniczyli reprezentanci profili gastronomicznych i żywieniowych czterech szkół: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku oraz Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu.
Uczniowie mieli odtworzyć przepisy zawarte w „Kuchmistrzostwie„- przepisach z roku ok. 1540 oraz innych wydawanych przez Muzeum książkach kucharskich – np. najstarszej polskiej książki kucharskiej – Compendium Ferculorum Stanisława Czernieckiego.
Pod czujnym okiem opiekunów wykonali „Bigosek” z ryb słonych z konfektem z szałwii i musztardą piernikową oraz kaszę z wiśni z kołaczem migdałowym i konfektem figowym.
Celem tych warsztatów było poznanie tajników, źródeł i inspiracji w kuchni historycznej, która jest jednocześnie opowieścią o historii naszego kraju, przeplataniu się wpływów kulturowych, uleganiu dziejowym modom. Co najważniejsze dzisiejsze spojrzenie na to dziedzictwo daje niewyczerpane możliwości odtwarzania, eksperymentowania ze smakiem i jest dobrą lekcją dla przyszłych pokoleń kucharzy.
Dziękujemy uczniom i opiekunom za udział w wydarzeniu. Wierzymy, że wiedza zdobyta podczas warsztatów będzie przydatna w konkursie dla szkół gastronomicznych, który odbędzie się 7 listopada br. Do zobaczenia!