Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Konstytucja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również Wojną w obronie Konstytucji 3 maja, którą zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Rok później Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski.
Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym – jednym z najważniejszych w czasach międzywojennych. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było jednak zakazane przez władze komunistyczne (nie podobały im się idee wolnościowe
i wyzwoleńcze, z którymi nieodłącznie kojarzyła się konstytucja) aż do roku 1990 r., kiedy to 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to Święto.
Wzorem lat ubiegłych serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Lubaczów do uczestnictwa w uroczystościach organizowanych w Lubaczowie.
Obchody 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się zbiórką delegacji, pocztów sztandarowych, mieszkańców i gości na Rynku w Lubaczowie. O godz. 10:05 nastąpi przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy, wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia, nadane zostaną odznaczenia oraz złożone wiązanki kwiatów. Przewidziano także część artystyczną w wykonaniu chóru Canzone.
W ramach oficjalnych obchodów odbędzie się także msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11:00 w lubaczowskiej Konkatedrze.