Długoletnie starania Gminy Lubaczów, parlamentarzystów i inwestora o wznowienie wydobycia siarki na tym terenie przyniosły oczekiwany efekt. W dniu 8 maja miało miejsce uroczyste otwarcie kopalni siarki Basznia II w Podlesiu.
W tym ważnym momencie zarówno dla gminy Lubaczów jak i całego powiatu lubaczowskiego uczestniczyli m.in.: Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Pani Anna Schmidt-Rodziewicz – Poseł na Sejm, Pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pani Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Pani Teresa Pamuła – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.
Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes zarządu Polskiej Siarki Sp. z o.o. Maciej Banaś, który w swoim wystąpieniu wspomniał o obawach jakie pojawiły się przed planowaną inwestycją: „Gdy blisko 8 lat temu zrodził się pomysł wznowienia wydobycia siarki rodzimej tu na złożu Basznia, byliśmy pełni obaw czy mamy na tyle wiedzy, umiejętności, wytrwałości by zrealizować tą trochę szaloną wizję. Jako ludzie związani z górnictwem zdawaliśmy sobie sprawę, że budowa kopalni to jest rzecz bardzo skomplikowana, trudna i długotrwała niestety. Jest to bowiem cały ciąg wzajemnych uwarunkowań, działań od siebie zależnych na końcu, którego możemy myśleć o realnej budowie tego co Państwo będą mogli za chwilę zobaczyć (…) Ale jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Dziś symbolicznie uruchamiamy nową unikatową w skali światowej kopalnię siarki Basznia II”.
Inwestor podziękował również mieszkańcom Podlesia, Baszni Górnej oraz całej gminy Lubaczów, Radzie Gminy, Wójtowi Gminy Lubaczów – Wiesławowi Kaplowi, Pani Poseł Annie Schmidt-Rodziewicz oraz Marszałkowi Województwa Podkarpackiego – Władysławowi Ortylowi za pomoc, wsparcie i życzliwość przy realizacji inwestycji.
Następnie głos zabrała Pani Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, która podkreślała, że to ważna chwila dla regionu: „Jestem szczęśliwa i wzruszona (…) To wielka chwila dla gminy Lubaczów, dla Baszni, ale i dla całego Podkarpacia. Doskonały przykład tego jak polski rząd powinien wspierać polskie firmy, kopalnie, przemysł wydobywczy oraz polskie mikro i regiony jakimi są gmina Lubaczów i nasze województwo. To także doskonały przykład współpracy polskiego przedsiębiorcy z samorządem, rządem ale też współpracy między naszymi województwami”.
Przemówienie wygłosił również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, który zwrócił uwagę, że ta inwestycja z pewnością przyniesie korzyści zarówno dla gminy jak i całego powiatu: „Ta inwestycja będzie przynosiła określone wpływy do budżetu lokalnego samorządu, dzięki czemu samorządowcy będą mogli mieć szanse realizować kolejne inwestycje prorozwojowe dla tego powiatu. Myślę, że przede wszystkim cieszą się mieszkańcy. Bo to również nowe miejsca pracy (…) Wyrażam nadzieję, że kopalnia siarki Basznia II będzie tak naprawdę czynnikiem aktywizującym lokalną społecznością i jestem przekonany, że będzie przyciągać kolejne inwestycje na Ziemie Lubaczowską, czego sobie i państwu życzę”.
Wójt Gminy Lubaczów-Wiesław Kapel w swoim wystąpieniu przypomniał rok 1993, kiedy to kopalnia siarki przestała funkcjonować oraz skutki jakie niosła ze sobą ta decyzja. Podkreślał również, że pierwsze rozmowy na temat reaktywacji kopalni siarki rozpoczęły się jeszcze pod koniec 2004 r. „Mówimy, że ta inwestycja trwa 7 lat, ale pierwsze nasze spotkanie odbyło się końcem 2004 r. Wtedy to prezes Longin Bokwa przyjechał do gminy i powiedział, że jest zainteresowany działalnością górniczą na bazie byłej kopalni siarki i reaktywowaniem jej działalności.”
Wójt podobnie jak poprzednicy podkreślał również, że to niezwykle ważna inwestycja dla rozwoju gminy i całego powiatu lubaczowskiego.
Po oficjalnych przemówieniach miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi oraz zwiedzanie kopalni.
Siarka będzie wydobywana metodą Frascha, czyli poprzez wytapianie siarki w złożu za pomocą przegrzanej wody poprzez otwory wiertnicze i wypompowanie jej w stanie płynnym na powierzchnie. Zakład będzie drugą na świecie kopalnią stosującą metodę podziemnego wytopu surowca. Kopalnia zagwarantuje wydobycie 200 tysięcy ton siarki rocznie. Surowiec będzie m.in. transportowany drogą kolejową do terminalu w Gdańsku, skąd popłynie statkami do różnych odbiorców, na kilku kontynentach. W nowoczesnym zakładzie Basznia II obecnie zatrudnionych jest około 80 osób, jednak w najbliższych miesiącach planuje się zwiększenie zatrudnienia. Polska Siarka na wydobywanie surowca ma koncesję na 20 lat.
Inwestycja niesie ze sobą sporo korzyści m.in. dodatkowe miejsca pracy, dochody z podatków i opłat do budżetów gminy Lubaczów i Powiatu. To także możliwość współpracy z lokalnymi firmami oraz szansa na rozwój działalności w przyszłości np. poprzez przetwórstwo.
fot. Katolickie Radio Zamość