Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Tradycyjnie na uczestników czeka wiele wydarzeń i atrakcji.
Festiwal będzie trwał od 26 lipca do 4 sierpnia, ale organizatorzy przygotowali także wydarzenia poprzedzające przedsięwzięcie. Jednym z nich jest Festiwal Smaków – Nalewki na Kresach, który odbędzie się w Cieszanowie w przyszłą sobotę (25.05), cykl spotkań dla nauczycieli, społeczności akademickiej i mieszkańców pn. „Kultura pamięci o dawnych Kresach” zaplanowany na początek czerwca w Rzeszowie (5-6.06), oraz koncert galowy „Kresy” i Goście z udziałem zespołów polonijnych (21.07) w Kresowej Osadzie.
W programie samego Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdą się stałe elementy takie jak : inauguracyjny koncert w Radrużu – w tym roku z utworami Moniuszki, Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, Forum – Polacy na Wschodzie, „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste”, teatry uliczne, koncerty – w tym koncert w cerkwi lubaczowskiej, prelekcje i spotkania autorskie, obchody jubileuszu 135-lecia linii kolejowej Jarosław –Sokal, wydarzenia poświęcone fenomenowi Powszechnej Wystawy Krajowej, warsztaty dla dzieci, „Aktywna sobota” z transgranicznym rajdem rowerowym oraz tradycyjny Wielki Finał z atrakcjami na błoniach Kresowej Osady.
Organizatorzy zapowiadają również wiele nowości, wśród nich: mapping „Kresy niepodległe”, „Polskie Termopile”- rekonstrukcja bitwy pod Zadwórzem, potańcówka „Dawnych zabaw czar” . Organizatorzy czynią starania aby gościem Festiwalu była Anna Seniuk, której korzenie wywodzą się ze Stanisławowa.
Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na Ziemi Lubaczowskiej (Kresowa Osada-Basznia Dolna, Horyniec -Zdrój, Lubaczów, Cieszanów ) oraz w Rzeszowie, Przemyślu i Jarosławiu, a także w Niemirowie.
Szczegóły programu na stronie: www.festiwalkresow.pl