7 września 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej przygotowała wyjątkowe wydarzenie pt. „Dzień z Mikołajem Rejem”, które nawiązywało do przypadającej w tym roku 450 rocznicy śmierci ojca literatury polskiej. W Centrum Edukacyjno – Kulturalnym „Pastorówka” w Podlesiu o godz. 15.00 rozpoczęły się dla młodzieży warsztaty tańca dawnego, prowadzone przez Zespół „Rocal Fuza” ze Świeradowa – Zdroju, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu. Oryginalność grupy to przede wszystkim utwory wykonywane tylko na podstawie własnych opracowań i wielość niespotykanych już instrumentów, które, w większości, powstają w warsztacie założyciela i prowadzącego zespół Pana Ryszarda Dembińskiego. Instruktorzy w strojach z epoki przy dźwiękach dawnych melodii zaprezentowali młodzieży kroki i układy tańców dawnych m.in. pawany, galliardy czy basse danse. W tym samym czasie inna grupa młodzieży bała udział w warsztatach kaligrafii pod kierunkiem Pana Janusza Korzeniowskiego, kaligrafa Muzeum Pałacu Króla J. III Sobieskiego w Wilanowie. Uczestnicy poznawali krój pisma stosowanego w epoce renesansu, technikę pisania zarówno stalówką w drewnianej obsadce jak i gęsim piórem na specjalnie przygotowanym papierze. Okazało się że napisanie własnego imienia dawną techniką nie jest wcale takie proste. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak mozolną i ciężką pracą było w czasach średniowiecza kopiowanie ksiąg zanim wynaleziono druk.
W dniu tym odbywała się w całej Polsce Akcja „Narodowego Czytania” pod patronatem Pary Prezydenckiej. O godz. 17.00 do Pastorówki przybyli zaproszeni seniorzy z Klubów Seniora Gminy Lubaczów by wraz z młodzieżą, nauczycielami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baszni Dolnej i zaproszonymi gośćmi czytać fragmenty Nowel Polskich. Akcję poprowadziła Pani Małgorzata Machowska aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, która również przeprowadziła prelekcję na temat życia i twórczości Mikołaja Reja i jego powiązań z Kresami.
Postać Mikołaja Reja a także charakterystykę epoki, w której żył i tworzył przybliżyła zebranym na spotkaniu autorskim Pani Anna Odrzywolska, autorka książki pt. „Mikrokosmos „Człowieka poczciwego” według Mikołaja Reja”. W publikacji swej autorka zawarła życie codzienne ludzi tamtej epoki, ich upodobania, styl i sposób myślenia, standardy zachowań, system wartości, wzorce kulturowe, sposób postrzegania świata, stosunek do Boga i natury oraz postawę i opinie samego Mikołaja Reja na temat życia.
Dzień ten pełen wrażeń zakończył koncert Zespołu „Rocal Fuza”.
„Dzień z Mikołajem Rejem” zorganizowano w ramach realizacji projektu „Biblioteka pod Chmurką” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.